Ogólne, Prawo
Ś. p. pan poseł Arkadiusz Rybicki
dodane 2010-04-12 21:01
W sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem zginął poseł Arkadiusz Rybicki (PO).
Oto fragment jego interpelacji z 2006 roku:
Proszę o wstrzymanie wejścia w życie rozporządzenia w kształcie proponowanym w projekcie przekazanym do społecznych konsultacji do czasy wyjaśnienia licznych wątpliwości dotyczących słuszności proponowanych zmian. Proszę również o zajęcie stanowiska wobec podniesionych niżej zarzutów co do treści proponowanych przepisów.
23 września br. Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych trzy projekty nowelizacji rozporządzeń, zasadniczo dotyczących kwestii poronień w różnych aspektach.
W obecnym stanie prawnym rodzice dziecka zmarłego w wyniku poronienia mają niepodważalne prawo do pochowania tego dziecka, otrzymania zasiłku pogrzebowego, a matka do zasiłku macierzyńskiego otrzymywanego w czasie skróconego, ośmiotygodniowego urlopu macierzyńskiego. Wynika to z faktu, że ZOZ, w którym nastąpiło poronienie, bez względu na fakt, w którym tygodniu ciąży doszło do tego zdarzenia, jest bezwzględnie obowiązany wydać pisemne zgłoszenie urodzenia (niezbędne do sporządzenia aktu urodzenia, w tym wypadku z adnotacją „urodzenie martwe”) a na życzenie osób uprawnionych również zwłoki oraz kartę zgonu (dokument niezbędny do pogrzebu). Z odrębnych przepisów wynikają uprawnienia do otrzymania zasiłku pogrzebowego i korzystania z urlopu macierzyńskiego. Przesłanką formalnoprawną umożliwiającą korzystanie z tych uprawnień jest posiadanie aktu urodzenia dziecka, który w przypadku urodzenia martwego stanowi jednocześnie akt zgonu.
Jest niepodważalnym faktem, że opisane wyżej prawa rodziców są łamane przez ZOZy w sposób nagminny. Wiedza ta znana jest również Ministerstwu Zdrowia, które niejednokrotnie, szczególnie za pośrednictwem Biura Praw Pacjenta, pisemnie wyrażało swoją opinię potwierdzającą istnienie ww. obowiązków, aby w ten sposób wesprzeć rodziców w egzekwowaniu swoich uprawnień.
Propozycje zmian w rozporządzeniach można streścić następująco. Obecnie funkcjonujące, wymagające skomplikowanej wykładni przepisy dotyczące obowiązku wydawania na żądanie zwłok oraz kart zgonu zostaną zastąpione przepisem nie budzącym wątpliwości interpretacyjnych nawet u laika. Ten kierunek zmian można ocenić pozytywnie. Jednakże ich efekt zostanie zupełnie zniweczony trzecią z nowelizacji, jeśli wejdzie ona w życie. Zgodnie z nią, pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka będzie mogło być wydane dopiero, gdy zgon płodu nastąpi po 22 tygodniu ciąży. Oznacza to przede wszystkim brak możliwości zarejestrowania w USC dziecka zmarłego wcześniej, a w konsekwencji również niemożność nabycia uprawnień do zasiłków macierzyńskiego i pogrzebowego. W uzasadnieniu do projektu przeczytać można, że nowy przepis ma zapobiec nadużyciom w zakresie wypłaty świadczeń związanych z macierzyństwem, a tym samym przysporzyć oszczędności budżetowych.
W związku z przedstawionym wyżej stanem rzeczy nasuwają się liczne pytania.
Zobacz całość .
---------------------------------------
Jako jedyny polityk zainteresował się sprawą i zrobił wiele dobrego w tym celu, aby pomóc sytuacji rodziców, którzy stracili dzieci w trakcie trwania ciąży. Wielokrotnie potem interesował się problemami tych osób i wykazywał rzeczywiste zainteresowanie kwestiami legislacyjnymi, które były podejmowane po jesieni 2006 roku.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Pociesz osieroconą Rodzinę i Przyjaciół...