Uncategorized

Poznań i Bydgoszcz

dodane 20:45

Informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej.

  • Poznaniacy modlili się za rodziców, którzy utracili dzieci

    Za osieroconych rodziców i ich dzieci, które zmarły w wyniku poronienia bądź już po urodzeniu, modlono się w środę w kościele ojców dominikanów w Poznaniu z okazji obchodzonego 15 października Dnia Dziecka Utraconego.

    ,,Czuję się onieśmielony w spotkaniu z bólem matek i ojców, od których dzieci odeszły zbyt wcześnie. Do tego bólu nie można się przyzwyczaić, bo nie można przyzwyczaić się do śmierci" - mówił przeor poznańskich dominikanów, o. Jakub Kruczek, który przewodniczył Mszy św.

    Podczas liturgii przeczytano fragment Księgi Koheleta ze słowami: ,,Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas rodzenia i czas umierania". ,,Przemija nasze życie, przemija nasza radość, której doświadczamy, przemija też ból i cierpienie. A czas tylko dlatego ma sens, że istnieje wieczność" - skomentował biblijny tekst o. Kruczek.

    W świątyni zebrało się ponad sto osób, głównie rodziców w młodym wieku, którzy utracili swoje dzieci. Złożyli oni u stóp ołtarza zapalone świece, symbolizujące ich zmarłe potomstwo. W modlitwie wiernych prosili Boga o ,,łaskę pocieszenia wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć swoich dzieci", a także za ,,doświadczone stratą małżeństwa gotowe na przyjęcie potomstwa".

    ,,Rodzice, którzy tracą dzieci, czują się bardzo osamotnieni i zapomniani. Wokół bowiem mówi się jedynie głośno o zdrowiu i naturalnych porodach, dlatego ten dzień jest dla nas tak bardzo ważny" - powiedziała KAI Agnieszka Kaluga, mama zmarłej przed kilkoma laty 10-dniowej Martynki i żyjącego pięcioletniego Bartka.

    W poznańskim kościele dominikanów Mszę w Dniu Dziecka Utraconego odprawiono już po raz drugi. W krużgankach świątyni ustawiono sztalugi z dużymi zdjęciami dziecięcych nagrobków i z wierszami poświęconymi zmarłym dzieciom. Wokół sztalug zapalono znicze.

    Co roku w Polsce 40 tys. kobiet doświadcza poronienia, kolejne dwa tys. dzieci rodzi się martwe, a pięć tys. nie dożywa 18. roku życia. W 2004 roku powstało Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu - jego celem jest niesienie pomocy osobom, które doświadczyły poronienia oraz zwiększenie wrażliwości społecznej na ich sytuację.

  • Modlitwa z okazji Dnia Dziecka Utraconego (Bydgoszcz)

    Kobiety w ciąży, rodzice, którzy utracili swoje dzieci oraz wierni modlili się dzisiaj w Bydgoszczy z okazji Dnia Dziecka Utraconego. Pomysł zrodził się dwa lata temu na forum internetowym i zyskał duże zainteresowanie. Eucharystii w kościele Świętej Jadwigi Królowej przewodniczył ks. kanonik Tomasz Cyl.

    Naszym obowiązkiem jest duchowe wspieranie tych wszystkich, którzy utracili swoje dzieci przed lub po narodzeniu. Modlimy się razem, aby ulżyć w jakże wielkim bólu – powiedział podczas Mszy św. duchowny

    Organizatorem środowej modlitwy byli członkowie Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu. – O dczuwamy coraz większą troskę ze strony Kościoła. Jednak są jeszcze przypadki, w których księżą odmawiają Mszy św. pogrzebowej oraz pochówku dzieci, jeśli są one bardzo malutkie. Kapłani również słysząc słowo poronienie, kojarzą to często z aborcją. Dlatego nasze stowarzyszenie wydało specjalną broszurę elektroniczną, w której piszemy o poronieniu z perspektywy matki. O tym, jakie to rodzi przeżycia duchowe – powiedziała Małgorzata Bronka.

    Bydgoska świątynia pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej wybrana została na tę modlitwę nieprzypadkowo. – Zauważyłyśmy na stronie internetowej parafii, w której dzisiaj się modlimy, że ksiądz proboszcz umieścił specjalną informację w ogłoszeniach. Mówi ona o tym, że prawo polskie umożliwia pochówek dziecka bez względu na to, jak ono jest duże. Doceniając jego ogromną wrażliwość i zrozumienie problemu, postanowiliśmy tę modlitwę zorganizować w tym miejscu. W Polsce jest wiele tysięcy ludzi, którzy cierpią z powodu utraty dziecka, na różnych etapach jego życia. Chcemy przypomnieć, że nie jesteśmy sami oraz pokazać sposoby radzenia sobie z tym problemem – Małgorzata Bronka.

    Dzień Dziecka Utraconego jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. W Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europy od 1989 roku. Każdego roku w Polsce przez poronienie umiera około czterdziestu tysięcy dzieci. To jest od 10 do 15 procent wszystkich ciąż. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego problem ten dotyka od dwóch do trzech tysięcy kobiet.

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024