z poziomu komputera, język C++
Zaczynamy zabawę![C++]
dodane 2016-08-01 09:07
Mamy już programy. Czas zacząć więc programować!
Czas zacząć przygodę z programowaniem. Najpierw musimy uruchomić terminal. Jak tego dokonać? Pod Ubuntu klikamy ikonę "przeszukaj ten komputer oraz źródła w sieci" i wpisujemy "Terminal". Pod OpenSuse klikamy na pulpicie prawy przycisk myszy i wybieramy "otwórz w Terminalu".
Jak już otworzyliśmy terminal, przechodzimy do gedita. W terminalu piszemy "gedit". Jeśli nam się wyświetli, że:(zamiast "X" ma być "gedit")to postępujmy zgodnie z instrukcjami. Pod Ubuntu można też skorzystać z centrum oprogramowania Ubuntu.
Więc teraz, jak już program, ponownie próbujemy go uruchomić. Więc powtarzamy to, co powyżej: w terminalu piszemy "gedit". Powinno nam się pokazać puste okno.
Dobrze. widzimy więc, że program działa. Zamykamy go zatem i tworzymy katalog, w którym będziemy zapisywać nasze projekty. Teraz klikamy na nim prawy przycisk myszy i otwieramy terminal. Znowu uruchamiamy gedita, ale zaraz po wpisaniu tego słówka w terminalu klikamy Ctrl+Z, po czym wpisujemy bg. Pozwala nam to na wykonywanie innych czynności w terminalu, bo bez tej "procedury" nie możemy z niego korzystać.
Czas na pierwszy program! Najpierw zapisz Przepisz tekst ze zdjęcia:
Teraz kliknij ikonkę "Zapisz" lub użyj skrótu klawiszowego Ctrl+S. A co napisaliśmy? Najpierw, zaimportowaliśmy bibliotekę "stdio.h", czyli napisaliśmy, z której "książki z komendami" ma skorzystać. To tak, jakby kucharz miał w przepisie "ubij pianę(patrz:podstawy,str.19)". Ta linijka kodu, bo tak się fachowo nazywa program, który napisaliśmy, mówi komputerowi, że ma skorzystać z biblioteki stdio.h, w której jest zapisane, jak wykonać polecenia z dalszej części programu. W linijce 3 stworzyliśmy funkcję "main", a "int" to typ tej funkcji. Ważne, aby każda funkcja zaczynała i kończyła nawiasami klamrowymi(linijki 4 i 7). W 5 linii kodu mówimy komputerowi, że ma wypisać napis podświetlony na różowo. Niebieskie "\n" to znak nowej linii. Program w tym miejscu przejdzie do nowej linii. "return(0);" oznacza dokładnie "zwróć zero". Nie musicie tego na razie rozumieć. Ważne, że zapamiętacie, że to musi być i koniec. Trzeba pamiętać, żeby na końcu każdego polecenia dać średnik, który oznacza "W tym miejscu kończy się polecenie. Wykonaj je i przejdź do kolejnego".
Niestety, komputer nie rozumie tego, co mu napisaliśmy. Dlatego musimy poprosić o pomoc tłumacza, który przetłumaczy to, co napisaliśmy, na język zrozumiały dla komputera. Ten tłumacz to kompilator. Jak poprosić tłumacza o pomoc? Przede wszystkim grzecznie. Nie no, to był żart. Należy w terminalu napisać: ,gdzie "nazawaprogramupopolsku" to program w języku zrozumiałym dla nas, a "nazwaprogramupochińsku" program zrozumiały dla komputera. Zostanie on utworzony lub, jeżeli program o takiej nazwie już istnieje w tym miejscu, to zostanie nadpisany, czyli zastąpiony.
Aby uruchomić nasz program, musimy w terminalu napisać, że Powinno nam się wtedy wyświetlić następujący napis:
Hurra! Udało Ci się zostać początkującym programistą!