katechizmowe rozważania

(6) Duch Święty - "Interpretator" Pisma Świetego

dodane 09:43

Rola Ducha Świętego we właściwej interpretacji tekstów Pisma Świętego.Jakie sensy możemy wyróżnić w Piśmie Świętym?

Duch Święty „interpretator” Pisma Świętego.

            Właściwa interpretacja tego, co Bóg mówi do człowieka na kartach Pisma Świętego w sposób ludzki wymaga zwrócenia uwagi na to, co autorzy ludzcy zamierzali powiedzieć i co Bóg chciał nam ukazać przez ich słowa. Do zrozumienia intencji autorów potrzeba uwzględnienia: okoliczności ich czasu i kultury, rodzajów literackich używanych w danej epoce, sposobów myślenie, mówienie i opowiadania w danej epoce. Dlaczego? Ponieważ inaczej ujmuje się prawdę w różnego rodzaju tekstach historycznych, prorockich, poetyckich, czy w innych rodzajach wypowiedzi.

Drugą zasadą poprawnej interpretacji, wynikającą z faktu natchnienia, jest, że „...Pismo Święte powinno być odczytywane i objaśniane w tym samym duchu, w którym zostało napisane...” (KKK 111). Sobór Watykański II wskazuje trzy kryteria interpretacji Pisma Świętego odpowiadającej Duchowi, który je natchną:

1.      Zwracać uwagę przede wszystkim na treść i jedność całego Pisma Świętego. Księgi Pisma, choć zróżnicowane tworzą jedność ze względu na jedność Bożego zamysłu, którego Jezus Chrystus jest ośrodkiem.

2.      Czytać Pismo Święte w „żywej Tradycji całego Kościoła.”  Według Ojców Kościoła Pismo Święte jest bardziej wypisane na sercu Kościoła niż na pergaminie.

3.      Uwzględniać „analogię wiary”.  Przez to wyrażenie rozumiemy spójność prawd wiary między sobą i w całości objawienia. (KKK 112 – 114)
Nie można, zatem żadnej prawdy wiary zawartej w Piśmie Świętym wyrwać z całości objawienia i podawać do wierzenia.

Sensy Pisma Świętego.

            Tradycja starożytna wyróżnia dwa rodzaje sensy Pisma świętego: dosłowny i duchowy. Sens duchowy dzieli się jeszcze na: alegoryczny, moralny, anagogiczny. Zgodność między nimi zapewnia całe bogactwo w żywej lekturze Pisma w Kościele.

Ø  Sens dosłowny: oznaczony przez słowa Pisma i odkrywany przez egzegezę opartą na zasadach poprawnej interpretacji. Inne rodzaje sensu Pisma Świętego powinny opierać się na sensie dosłownym.

Ø  Sens duchowy: również rzeczywistości i wydarzenia, o których mówi tekst, mogą być znakami, przez które Bóg pragnie człowiekowi przekazać Swoją wolę.

o   Sens alegoryczny: głębsze znaczenie wydarzeń odkryte w Jezusie, np.: przejście przez Może Czerwone znakiem zwycięstwa Chrystusa, a przez to znakiem chrztu.

o   Sens moralny: wydarzenia opisane w Piśmie Świętym powinny prowadzić nas do prawego postępowania, zostały spisane ku pouczeniu nas.

o   Sens anagogiczny: postrzeganie rzeczywistości i wydarzeń z Pisma
w znaczeniu wiecznym, prowadzą nas do naszej Ojczyzny. Kościół na ziemi znakiem Jeruzalem Niebieskiego.

Wszystko, co dotyczy wyjaśniania Pisma Świętego podlega ostatecznie osądowi Kościoła, który od Boga otrzymał posługę strzeżenia i objaśniania Bożego słowa. Egzegeci zgodnie z wymienionymi zasadami pracują na rzecz pełniejszego rozumienia i objaśniania Pisma Świętego by Kościół stawał się bardziej dojrzały.

            

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 14.05.2024

Ostatnio dodane