Wielki Tydzień i Wielkanoc, Ziemia Święta

spotkanie w ogrodzie...

dodane 00:02

 

Ten komentarz ks. Mariusza jest nawiązaniem do dzisiejszej Ewangelii J 20,11-18

 

Fot Jola O.

Msza w Bazylice Grobu Pańskiego, w kaplicy Marii Magdaleny

 

kaplica znajduje się w miejscu ogrodu, w którym Maria Magdalena rozpoznała Jezusa

 

Wydaje się, że św. Jan zupełnie świadomie nawiązywał w opisie do tego, co wydarzyło się przy grobie Chrystusa do opowiadania z pierwszych rozdziałów księgi Rodzaju. Jest kilka motywów, które łączą obydwa te teksty.

Motyw ogrodu

Ogród jest symbolem życia. Gdzie jest pustynia, nie ma życia, gdzie jest ogród, jest woda, tzn. że tam jest życie. Starożytni Egipcjanie budowali w ogrodach grobowce, stąd dla nich ogród był symbolem nieśmiertelności. W Babilonii natomiast budowano w ogrodach świątynie ku czci bożków pogańskich.Tam ogród znaczył miejsce mieszkania Boga. Autor księgi Rodzaju przejął tę podwójną symbolikę.

Ogród Eden jest miejscem nieśmiertelności. Gdy Bóg uczynił człowieka, stworzył go dla nieśmiertelności. A także Bóg jest tam ukazany, jako Ogrodnik, który przechadzał się pomiędzy drzewami ogrodu, zresztą, sam ten ogród stworzył. Maria Magdalena rozpoznaje Jezusa, wcześniej myśląc, że to ogrodnik. W Starym Testamencie ogrodnikiem jest Bóg. Pośrednio więc jest tu nawiązanie do boskiej godności Jezusa.

Nic dziwnego, że Ewangeliści podkreślają, iż grób Jezusa był w ogrodzie. Skoro ogród jest miejscem nieśmiertelności i miejscem zamieszkiwania Boga, to na Janowy tekst, iż Maria Magdalena poszukuje Jezusa w ogrodzie można popatrzeć przez ten właśnie pryzmat. I dostrzegamy, że to, co rozpoczęło się w ogrodzie Eden, dramat człowieka, który popadł w grzech, zaczął doświadczać cierpienia, śmierci i wszystkich innych skutków grzechu pierworodnego, również w ogrodzie znajduje swoje rozwiązanie.

W Starym Testamencie ogród jest symbolem nieśmiertelności, dlatego też grób Jezusa umieszczony w ogrodzie okazuje się pusty, bo Jezus zmartwychwstał. Bo ogród grobu Jezusa jest zarazem ogrodem zmartwychwstania oraz ogrodem odzyskania nieśmiertelności.

Motyw dwóch aniołów – odebranie i odzyskanie nieśmiertelności

Gdy Bóg wyrzuca człowieka z Raju i odbiera nieśmiertelność „postawił dwóch Cherubów przed bramą Raju, by strzegli drogi do drzewa życia”. U Jana dwóch aniołów stoi przy grobie Jezusa. Nie jest on zamknięty jak raj, ale jest grobem otwartym – kamień został odrzucony, i tych dwóch aniołów mówi „grób jest pusty”. Nieśmiertelność na nowo została odzyskana.

Motyw szukania

Gdy człowiek zgrzeszył w Raju, Bóg szuka człowieka. Tam człowiek chcąc poznać dobro i zło, utracił nieśmiertelność. Poznał, że jest człowiekiem śmiertelnym. Bóg szuka człowieka. U Jana człowiek szuka Boga, Jezusa – nie rozpoznaje Go. Dopiero, gdy słyszy Mario – rozpoznając zmartwychwstałego, odkrywa nieśmiertelność.

W księdze  Rodzaju Bóg szuka człowieka, gdy zostaje utracona nieśmiertelność, tu człowiek szuka Boga, gdy zostaje odzyskana nieśmiertelność.

Motyw odzienia

Bóg wypędzając człowieka z Raju, odział go w odzienie ze skór. Bóg wypędza człowieka z Raju, ale nie pozostawia go całkowicie bezbronnym – daje mu szaty, które mają go chronić. Maria Magdalena odkrywa szaty Jezusa. One nie są już potrzebne, bo Jezus zmartwychwstał.

Motyw nieposłuszeństwa i posłuszeństwa wobec danego nakazu

W Raju człowiek otrzymał nakaz – „nie wolno ci jeść owoców z tego drzewa”. Człowiek okazuje się nieposłusznym, co sprowadza na niego śmierć. W Ewangelii Jana, Jezus daje nakaz „idź i powiedz moim uczniom, że zmartwychwstałem i że wstępuję do Ojca”. Tutaj człowiek okazuje posłuszeństwo.

 

"noli me tangere" w tejże samej kaplicy

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.12.2024

Ostatnio dodane