Dom

Jaką windę wybrać do nowego domu?

dodane 00:35

Z roku na rok rośnie liczba dużych domów wraz z wieloma kondygnacjami czy nawet garażem podziemnym. Często zdarza się, że swój dom przekształcamy też na siedzibę firmy, jest to idealne rozwiązanie za sprawą braku konieczności dojazdu do pracy czy oszczędność w formie braku wynajmu powierzchni biurowe. Tak czy inaczej, w każdym dużym domu z wieloma piętrami instalacja windy i jej użytkowanie będzie dużym ułatwieniem dla każdego nas. Jaką windę wybrać i o czym pamiętać? Na te pytania postaramy odpowiedzieć się w tym artykule.

Sprawdźmy możliwości konstrukcyjne domu

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy nasz dom jest przystosowany do instalacji windy. Duża część domów na etapie projektu ma już uwzględniony szyb windowy, który ma odpowiednie rozmiary do instalacji windy. W innych wypadkach konieczna będzie wizja a następnie wykonanie projektu i przebudowy domu. Skupmy się jednak na pierwszym przypadku czyli instancji windy w miejscu do tego zaprojektowanym i już gotowym. 

W zależności od wielkości szybu windowego powinnyśmy wybrać dźwig osobowy czy towarowy odpowiednich rozmiarów. W domach często konieczne jest dopasowanie platformy do wymiarów szybu windowego. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie ponieważ wykorzystujemy całą przestrzeń szybu windowego a co za tym idzie mamy więcej przestrzeni w środku windy. Idealnym rozwiązaniem do domu jest dźwig platformowy przygotowywany na wymiar. Jest to nieznacznie droższe rozwiązanie od gotowych dźwigów platformowych o standardowych rozmiarach jednak dostajemy idealnie skrojoną windę pod nasze wnętrze domu. Omawiany dźwig nie posiada automatycznie zamykanych i otwieranych drzwi. Drzwi są zamontowane na każdej kondygnacji i otwierają się w sposób wychylny. Oczywiście możemy wybrać też windę o klasycznej budowie.

Personalizacja windy domowej

Często zdarza się, że nasze wnętrze domu nie do końca pasuje do znajdujących w nim instalacji czy urządzeń elektronicznych. Jednak jeśli chodzi o windy nie mamy tego problemu i możemy skorzystać z personalizacji windy. Firmy produkujące windy oferują dostosowanie wnętrza twojej windy do indywidualnych potrzeb. Możemy wybrać z jakich materiałów będzie wykonane wnętrze windy. Ponadto możemy dobrać dokładny kolor z palety RAL czy wielkości luster. W windzie ważną kwestie pełni też oświetlenie, do domu polecane jest oświetlenie w ciepłych barwach. 

Zalety windy domowej

Ilości zalet windy w domu nie każdy jest świadomy. Winda domowa może pomóc nam w transporcie towarów czy odciążyć nas kiedy będziemy mieli problemy zdrowotne .Idealnie sprawdzi się również kiedy w domu mieszka osoba niepełnosprawna. Bez pomocy innych osoba niepełnosprawna będzie mogła poruszać się po wszystkich kondygnacjach w domu. Winda domowa przeznaczona jest również do transportu dzieci w wózkach czy małych towarów np. zakupów. Nasz dom zyska więcej nowoczesności oraz będzie przystosowany do przyjęcia osób chorych czy niepełnosprawnych. Dzięki instalacji windy w domu zyskamy oszczędność czasu, ponieważ poruszanie się codziennie schodami po wielu kondygnacjach w domu jest czasochłonne. Z wind domowych mogą korzystać również dzieci, windy są w pełni bezpieczne i posiadają szereg czujników dbający o nasze bezpieczeństwo. 

Podsumowując by wybrać windę do domu powinniśmy zgłosić się do firmy, która zajmuje się produkcja i instalacją dźwigów. Specjaliści pomogą dobrać Ci windę pod względem mechanicznym, technicznym czy też wizualnym. Jak najbardziej wskazane jest by zastanowić się nad wyglądem wnętrza windy oraz naszych oczekiwań względem windy domowej. Winda w domu posiada wiele zalet o których na pewno się przekonamy zaraz po jej zainstalowaniu.