Umowy

Jak sporządzić bezpieczną umowę kupna sprzedaży telefonu?

dodane 13:30

Umowa taka ma na celu przeniesienie własności rzeczy ze sprzedającego na kupującego. Co do zasady, taki dokument sporządza się w przypadku nabycia urządzenia od osoby prywatnej. Nie musi to być jednak telefon używany. Bardzo często nowe telefony sprzedawane są bowiem na przykład jako nietrafiony prezent.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży telefonu?

Chociaż zasadniczo umowa może mieć formę ustną, to dla celów dowodowych zaleca się zachować formę pisemną i sporządzić dokument w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

Dobry wzór umowy kupna sprzedaży telefonu zawiera zawsze:

  • datę i miejsce transakcji,
  • dane stron, czyli kupującego i sprzedającego,
  • dane na temat urządzenia, czyli markę, model i numer seryjny,
  • opis dodatkowego wyposażenia, na przykład ładowarka, zestaw słuchawkowy, itd.,
  • cenę zakupu,
  • określenie sposobu rozliczenia – przelew lub gotówka,
  • oświadczenie sprzedającego mówiące o tym, że jest on właścicielem telefonu i zna jego pochodzenie (oświadczenie ma wykluczyć fakt, że telefon pochodzi z kradzieży).

Umowa kupna sprzedaży telefonu a podatek

Czy umowa kupna telefonu zobowiązuje do zapłaty podatku? Nabywca, który kupił telefon używany, musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% kwoty transakcji, jeśli urządzenie było warte ponad 1000 zł.

W takiej sytuacji kupujący powinien wypełnić i złożyć deklarację PCC-3. Ma na to maksymalnie dwa tygodnie, licząc od dnia zakupu towaru.

Jak wygląda umowa kupna sprzedaży telefonu na firmę?

Umowa kupna sprzedaży telefonu komórkowego na firmę może stanowić dowód księgowy, jeśli nie ma możliwości sporządzenia dowodu wewnętrznego, takiego jak faktura. Przedsiębiorca musi bowiem w jakiś sposób, czyli na jakiejś podstawie zaksięgować taki wydatek.

Jeśli umowa kupna telefonu spełnia określone wymogi formalne, można uznać ją za podstawę wpisu do księgi podatkowej kosztu nabycia towaru od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Taki koszt wpisuje się w kolumnie „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”.

Ostatnio dodane

Polecam

Bądź na bieżąco