Kto wstąpi na górę Pana »

Tematyka bloga o liturgii

Zaglądającym pierwszy raz, chciałbym powiedzieć: Witaj, człowieku poszukujący głębszego wejścia w misterium Paschy naszego Pana Jezusa Chrystusa. Przez długi okres czasu zastanawiałem się co z tym blogiem zrobić. Założyłem go dość dawno i nic z nim nie robiłem. Ostatnio jednak postanowiłem, że chcę coś zmienić w swoim życiu. Uważam, że zmiany są potrzebne bo wyzwalają w człowieku:
po pierwsze zmianę dotychczasowego trybu życia,
po drugie nie pozwalają na rutynę, marazm,
po trzecie pozwalają nabyć nowe doświadczenie,
po czwarte mogą rozwinąć nowe umiejętności i zobyć wiedzę
po piąte podzielić się z drugą osobą tym co ma się najcenniejsze w życiu - czasem.
Dlatego też będąc liturgistą(jednakże nie terorystą)chcę podzielić się wiedzą na temat sakramentów, i tym co ja świecki czynię na Mszy Świętej i podczas innych Sakramentów. Jakie znaczenie mają przeze mnie  wykonywane gesty i znaki, co one oznaczają nie tylko w wymiarze zewnetrznym ale przede wszystkim w wymiarze duchowym. Wejście w ten wymiar duchowy i wyjaśnianie tego co się dzieje podczas sprawowania sakramentów w tym wymiarze, nazywamy w Kościele katolickim(ale i nie tylko) Mistagogią. Dziś wielu ludzi zatraciło zmysł wiary, jaki towarzyszył wielu pokoleniom wstecz. W samym Kościele również zamiast wyjaśniania Tajemicy, to często jest moralizowanie, straszenie, nakazywanie, pouczanie. Owszem jest to potrzebne, ale w odpowiednich proporcjach.  W Polsce niestety aspekt wyjaśnienia, wprowadzenia w Tajemnicę zszedł na plan dalszy. Ufam jednak, że przy pomocy Łaski Bożej uda się choć w małej części zapełnić tę białą plamę.
Teolog.
P.S
Sprawy organizacyjne:
1. Blog jest prowadzony przez Teologa katolckiego. Nie jestem księdzem.
2.  Kanwą rozważań będzie liturgia niedzieli(czytania mszalne, teksty liturgiczne, prefacje, teksty modlitwy eucharystycznej)
3. Założeniem jest by każdy wpis był poświęcony zagadnieniu ściśle związanemu z sakramentami i wyjaśnieniu go w oparciu o Tradycję Kościoła Katolickiego.
4. W swej pracy będę korzystał z materiałów, wypowiedzi, dokumentów, pism zatwierdzonych i posiadających imprimatur Kościoła katolickiego.
5. Grafika umieszczana na blogu pochodzi z zasobów wspólnych - z internetu. Jeśli będę znał źródło będę zamieszczał odnośniki.
6. Każdy cytat będzie posiadał przypis, za wyjątkiem cytatów z Pisma Świętego. Cytaty z Pisma Świętego będą pochodzić z Biblii Tysiąclecia. Poszczególne wersety będą umieszczone w nawiasach.
7. Wszelkie prawa są zastrzeżone.
8. Można materiał, jaki jest umieszczany kopiować, cytować i rozpowszechniać. Jednakże za każdym razem proszę podawać źródło - czyli stronę mojego blogu.
9. Wpisy będą umieszczane(jest takie założenie)co tydzień. Założeniem jest by wpis był publikowany w piątek wieczorem lub w sobotę wieczorem. W przypadku wyjazdu itp. każdorazowa informacja pojawi się wcześniej
10. Jeśli dotarłeś do tego punktu, pamiętaj czasem o mnie w modlitwie.
Niech dobry Bóg błogosławi!
Patronami tego blogu są:
Św. Efrem Syryjczyk
Św. Ojcowie Kapadoccy
Św. Rita

  1. Do zobaczenia wkrótce!

© Copyright 2010; Liturgia w czasie i czas w liturgii. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Wieczność czeka | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd