Zdrowie

Wstydzę się, że piję...

dodane 12:50

Wstydzę się, że piję, czyli o tym, jak pokonać alkoholizm Alkoholizm to jedno z częściej występujących w naszym regionie Europy uzależnień. Ma na to wpływ społeczne przyzwolenie na picie, rodzinny przekaz tendencji do alkoholizmu oraz wiele innych czynników. Potrzebę sięgnięcia po kieliszek czy butelkę można jednak przemóc!

Psychoterapia uzależnień

Terapeuta uzależnień jest bez wątpienia osobą, która może pomóc wyjść z nałogu. Warto jednak pamiętać o tym, że alkoholik, pragnący powrócić do normalnego życia, nie może scedować na niego całej pracy, zaś psychoterapia nie jest zabiegiem magicznym. Na terapię należy zgłosić się będąc trzeźwym i naprawdę mocno pragnąc zmiany – bez tego leczenie nie jest możliwe. Terapia alkoholizmu ukierunkowana jest na głębokie zmiany w życiu pacjenta – na weryfikację jego samooceny, przekonań, przyzwyczajeń oraz nieadaptacyjnych sposobów radzenia sobie ze stresem.

Dwanaście kroków Anonimowych Alkoholików

Program wspomagający leczenie ambulatoryjne czy indywidualną psychoterapię to właśnie doskonale znany – chociażby z nazwy – program AA. Ideą działania takich grup jest wzajemna motywacja oraz wspieranie się w chwilach, gdy chęć sięgnięcia po alkohol wydaje się nie do pokonania. Spotkania te nie są jednak pogawędkami przy kawie – ich ideą jest przejście przez opracowany przez specjalistów program zmiany całego swojego życia. Podobnie jak indywidualna terapia, program AA bierze swój początek w uznaniu własnej bezsilności oraz pragnieniu zmiany tego stanu rzeczy.

Kształtowanie awersji, czyli esperal

Narzędzie, które może być pomocne w walce z nałogiem poprzez oddziaływanie na fizjologię naszego organizmu. Działanie to opiera się na zasadach warunkowania – ludzie (a także zwierzęta) unikają bodźców, które są nieprzyjemne i wywołują ból, a dążą do tego, co jest przyjemne i zapewnia rozkosz. Obecnie esperal wszywany jest pod skórę przy pomocy niewidocznych szwów, a sam zabieg jest bezbolesny. Substancje zawarte w esperalu powodują, ze w razie spożycia alkoholu, u osoby chorej występują bardzo nieprzyjemne odczucia fizyczne, co pomaga odmówić sobie kolejnej dawki alkoholu.

Leczenie uzależnień hipnozą

Hipnoza to bardzo skuteczna metoda walki z uzależnianiami – również z alkoholizmem. Hipnoterapia nie polega na „czarowaniu” kogokolwiek, a na wykorzystaniu znajomości działania ludzkiego mózgu. Gdy człowiek jest głęboko zrelaksowany, o wiele łatwiej jest mu przyjąć sugestie i afirmacje – także te związane z możliwością życia bez alkoholu. Terapia ta przywraca również osobom chorym wiarę w siebie, co jest bardzo potrzebnym narzędziem do walki z chorobą alkoholową oraz pomaga wyrwać się z matni myślenia „piję, by zapomnieć, że się wstydzę... tego, że piję”. 

Wytrwanie w trzeźwości

Na koniec warto wspomnieć o czymś, co może wydawać się mało optymistyczne – alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Nie oznacza to jednak, że alkohol nadal będzie je rujnował! Trzeźwi alkoholicy, czyli osoby, które trwają w abstynencji, odniosły ogromne zwycięstwo i znowu mają kontrolę nad swoim życiem. Po zaprzestaniu picia należy skupić się na odbudowaniu relacji rodzinnych i zawodowych, w czym może pomóc na przykład systemowa terapia rodzin.

Walka z chorobą alkoholową zaczyna się od decyzji, że chce się zmienić coś w swoim życiu. Warto sięgnąć po nowoczesne metody, które będą pełniły rolę oręża przeciwko alkoholowemu zniewoleniu.

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024

Kategorie