HISTORIA
Księża w Dachau
dodane 2015-08-16 20:30
Dachau po wyzwoleniu w 1945r.
źrodło: http://rospuda.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=332:70-rocznica-wyzwolenia-niemieckiego-obozu-koncentracyjnego-i-zagady-w-dachau&catid=1:najnowsze
Kościół katolicki w czasie II wojny światowej dla Niemców był jednym z największych wrogów. Do więzień trafiło 2 720 księży z różnych krajów. Niemcy najpierw przetrzymywali ich w klasztorach albo obozach. Jednak w 1940 roku zostali przewiezieni w jedno miejsce, do obozu koncentracyjnego w Dachau pod Monachium. Zginęło tam 868 kapłanów polskich, katolickich. Księża mieszkali w nieludzkich warunkach, musieli pracować ponad siły a za najdrobniejsze przewinienie, np. cichy śpiew, byli karani, torturowani, bici.
Kapłani byli poddawani eksperymentom pseudomedycznym. Byli wynoszeni na mróz i kiedy byli zmarznięci mieli badaną krew, ciśnienie. Innych wsadzali do komór, gdzie byli poddawani działaniu wysokiego ciśnienia, w wyniku czego rozrywało im płuca. Wycinano im poszczególne narządy z organizmu, albo zarażano ich malarią, żółtaczką, flegmoną (ropowicą). Takim eksperymentom zostało poddanych 200 polskich księży.
Wśród nich byli ojciec Leon Stępniak i kleryk, a po wojnie arcybiskup, Kazimierz Majdański( zmarł w 2007 roku). Podano im szczepionkę, która zarażała flegmoną.
14 kwietnia 1945 roku szef SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, żeby 29 kwietnia o godzinie 21:00 zniszczyć obóz Dachau, a wszystkich więźniów wymordować. 22 kwietnia polscy księża, nie wiedząc nic o tym rozkazie, rozpoczęli nowennę do św. Józefa i obiecali, że jeśli przeżyją, to każdego roku będą pielgrzymować do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, by podziękować za uratowane życie.
Trzy godziny przed planowanym zniszczeniem obozu 29 kwietnia o godzinie 17:25 oddział amerykański 7 armii generała Georga Pattona wyzwolił obóz, a uratowani księża odtąd co roku spotykali się w sanktuarium św Józefa w Kaliszu.
48 męczenników – polskich kapłanów, którzy zginęli w obozie, beatyfikował Jan Paweł II.
Informacje pochodzą z artykułu umieszczonego w tygodniku "w Sieci" Nr 17, 27 kwietnia - 3 maja 2015 z artykułu " Dachau : Zapomniani Bohaterowie" Grzegorza Górnego
http://www.wsieci.pl/numer-17-pmagazine-181.html