Sztuka Sakralna

Wizualizacje Sacrum

dodane 02:29

Niniejszy artykuł traktuje o tym, w jaki sposób sztuka wizualna ujmuje Sacrum.

Sztuka wizualna od zarania dziejów służy nam jako środek ujmowania i komunikowania idei, myśli, uczuć, wyobrażeń i wierzeń. Jest to najprostszy środek komunikacji, gdyż odbierany i pojmowany jest na poziomie najbardziej dla nas podstawowym, jakim jest poziom wizualny, to znaczy widzenie. Jest to również środek najbardziej popularny i najbardziej ceniony. Zdominował on mass media, a najsłynniejsze obrazy sprzedawane są za niebotyczne kwoty. Jest to również najbardziej popularny i najbardziej efektywny środek używany w domenie Sacrum, gdzie obrazy religijne pełnią szczególną i bardzo ważną rolę.

Ikonografia chrześcijańska jest niezwykle bogata i nie miejsce tutaj na jej omówienie, a jedynie zasygnalizowanie jej znaczenia i ważności dla komunikowania przymiotów Sacrum, a przede wszystkim najważniejszych z tych przymiotów, jakimi są boskość i świętość.

Obrazy przedstawiające Jezusa, Ducha Świętego, a nawet Boga Ojca przepełnione są elementami artystycznymi, które podkreślają boskość Trójcy Świętej. Natomiast obrazy Maryi i świętych podkreślają te spośród ich przymiotów, które konstytuują ich świętość, a więc przede wszystkim przymioty takie jak: pokora, czystość, bogobojność, oddanie, poświęcenie, czy cierpliwość.

Sztuka wizualna ujmuje Sacrum w sposób symboliczny i estetyczny. Obrazy święte w pełni rozumiane są przez osoby żyjące Sacrum, mają też one dla nich głęboki sens i stanowią asumpt do życia podług tego, co święte. Z drugiej strony, aspekt estetyczny, który usprawnia percepcje kontemplowanego dzieła.

Najważniejszą funkcją dzieł wizualnych jest właśnie to, że pozwalają one na chwile koncentracji na Sacrum i jego kontemplację, którą znacznie ułatwia wspomniany powyżej aspekt estetyczny.

Obrazy religijne znaleźć można w każdym kościele, kaplicy, domu parafialnym i katolickim domu, gdyż to one uwydatniają łączność z Sacrum w tych miejscach. Służą one również przy modlitwach do Pana Boga, Jezusa i Ducha Świętego, częstokroć łączonych z prośbami o wstawiennictwo postaci świętych przedstawionych na obrazach. Służą one również przy wydarzeniach religijnych takich jak Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, czy Bierzmowanie. Były, są i będą one nieodłącznym elementem naszej tradycji, pomagając w jej przekazywaniu.