Średniowiecze, Kościół a wojna, Krucjaty
IV krucjata
dodane 2016-04-18 22:38
IV krucjata
Dziś rozpoczynamy cykl dotyczący IV wyprawy krzyżowej. Krucjata ogłoszona została dokładnie 15 sierpnia 1198 roku, przez papieża Innocentego III. Był to jednak bardzo burzliwy okres w historii. W Niemczech trwała walka o władzę pomiędzy Filipem Szwabskim i Ottonem z Brunszwiku. W stanie wojny znajdowały się również Genua i Piza, a także Anglia i Francja. Przyczyną konfliktu pomiędzy Anglią i Francją była wspominana już przeze mnie kwestia angielskich posiadłości na terytorium dzisiejszej Francji. Papież postanowił pogodzić zwaśnione strony, jako mediatora posłał swojego legata, kardynała Capuano. Rzeczywiście, na pięć lat udało się wstrzymać walki, jednak w roku 1199 zmarł Ryszard Lwie Serce i nie wiadomo było czy kolejna krucjata w ogóle dojdzie do skutku.
Decyzję o wzięciu krzyża podjął jednak Tybald III z Szampanii. Uczynił to podczas turnieju w Ecry- sur- Aisne, dokładnie w pierwszą niedzielę adwentu roku 1199. Innym znanym uczestnikiem był również Godfryd z Villehardouin, weteran III krucjaty (w roku 1190 został pojmany przez muzułmanów w czasie oblężenia Akki i 4 lata przebywał w niewoli).
Pierwszym celem krucjaty miała być tym razem nie Jerozolima, ale Aleksandria (uznano, że w taki sposób będzie można łatwiej osłabić siły muzułmańskie). Historia miała potoczyć się jednak inaczej…
Źródło wykorzystane:
S.Weidenkopf, „Chwała Krucjat”, Kraków 2015