A może rok Hozjusza?

01.01.2017

Pogańskie pochodzenie Bożego Narodzenia? To bzdura

Zachęcam do zapoznania się z ciekawym wywiadem

<czytaj artykuł>

24.12.2016

W obronie księdza Romana Kneblewskiego raz jeszcze

Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na kolejny atak w stronę ks. prałata Romana Kneblewskiego. Przypomnijmy, ks. Roman w opublikowanym przez siebie 11 grudnia na portalu YouTube nagraniu poruszył dwa niezwykle istotne zagadnienia: katolickie spojrzenie na małżeństwo i rodzinę oraz pomoc innym z perspektywy katolika. Nagranie nosi tytuł „Szatańskie „miłosierdzie”„. Chodzi tu rzecz jasna o miłosierdzie źle pojmowane, które usprawiedliwia tak zwane życie „na kocią łapę” oraz promuje niekatolicką wizję pomocy bliźniemu (chodzi tu rzecz jasna o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy). Tak jasne, bezkompromisowe i zarazem w pełni katolickie stanowisko księdza prałata stało się powodem kolejnego ataku ze strony środowisk lewicowych, a konkretnie ze strony Mateusza Albina z portalu „NaTemat”. Atak ten wpisuje się niewątpliwie w mniej lub bardziej świadomą chęć dewastacji Kościoła, rodziny jako podstawowej komórki społecznej czy szeroko pojętych wartości chrześcijańskich. Godne pożałowania jest to, że w nagonkę na ks. prałata Romana Kneblewskiego włączył się znany ze swoich dość kontrowersyjnych poglądów o. Grzegorz Kramer.

<czytaj dalej>

18.12.2016

Do jezuitów z Łodzi

Niniejszy artykuł jest odpowiedzią na działalność zakonu jezuitów z Łodzi. Myślę, że spora część z nas wie, o jaką działalność tu chodzi, przypomnijmy jednak kilka podstawowych faktów. Siedziba zakonu mieści się w łódzkim kościele pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus, przy ul. Sienkiewicza 60. Już od kilku lat dochodzi tu do licznych nadużyć liturgicznych. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzanie do liturgii tańca, a także piosenek stylizowanych na współczesną muzykę rozrywkową. Ponadto, co jakiś czas w kościele organizowana jest tak zwana Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa, kierowana wyłącznie do ludzi młodych (wyłącznie, ponieważ osoby dorosłe nie są wpuszczane wówczas do kościoła). Wydarzenie to nie przypomina w niczym tradycyjnego, katolickiego nabożeństwa, porównać można je jedynie z dyskoteką albo koncertem muzyki popowej. Świątynię wypełnia w ten czas blask reflektorów, a zgromadzona młodzież tańczy w rytm piosenek o tematyce religijnej. Wszystko to znaleźć można w serwisie internetowym YouTube.

<czytaj dalej>

14.12.2016

Adwent

27 listopada w Kościele rozpoczął się Adwent. Łacińskie słowo adventus oznacza „przyjście”. Chodzi tu, rzecz jasna, o oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Podkreślić należy, iż przyjście to rozumiane jest w trojaki sposób: historyczny, mistyczny oraz ostateczny.

Kontekst historyczny związany jest, rzecz jasna, z oczekiwaniem na pamiątkę Narodzin (25 grudnia) oraz Objawienia Jezusa Chrystusa (6 stycznia). Kościół pomaga nam wczuć się w pragnienia ludzi Starego Testamentu, czekających z nadzieją na przyjście Mesjasza. Adwentowe teksty liturgiczne zaczerpnięte są w większości z proroka Izajasza – prorok ten z taką dokładnością nakreślił dzieło Zbawiciela, iż Księgę Izajasza nazywa się niekiedy „piątą Ewangelią”.

<czytaj całość>

28.11.2016

© Copyright 2010; Tradycja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Aniele Stróżu... | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd