• Relacje regionalne i globalne

    Piszcie co Was nurtuje w relacjach międzynarodowych i komentujcie. Przykładowo dzisiaj dowiedziałem się że nie będzie procedury impeachmentu przeciwko Trumpowi, Irgc zaatakowali ponownie tankowiec w rejonie Ciesniny Hormuz czy Wietnam szkoli marynarzy do przeciwstawienia się Chińczykom na wodach wewnętrznych na Morzu Poludniowochinskim. Inny ciekawy temat to globalna walka z ebola w Afryce czy relacje turecko-amerykanskie w kontekście zakupu rosyjskiego S-400. Zachęcam do komentowania. Piszcie. Od dziś codziennie będę starał się pisać o nurtujących mnie sprawach.


  • Relacje Państwo-Kościół

    W nowożytnym państwie występuje podział monizm i dualizm w relacjach państwa z Kościołem. Nierozdzielnosc państwa od Kościoła symbolizuje Nepal czy Chiny aż do 1948 roku. Państwo wyznaniowe występuje w Iranie, Arabii Saudyjskiej, w państwach skandynawskich, Grecji. Iran i Saudowie są nazywani teokracja że względu na podporządkowanie religii władzy świeckiej. Dawniej taki model obowiązywał w relacjach papizmocezaryzmu. Ważne w tym kontekście wydaje się wskazanie na relacje w państwach świeckich. I tu moje pytanie do komentatorów czy państwo powinno być oddzielone od Kościoła w sposób czysty, wrogi czy też powinno dochodzić do współpracy obu instytucji. Komentujcie.


  • Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

    W ostatnich 70 latach wzrosła liczba ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych. Konflikty stały się bardziej krwawe i przez to że nauka o stosunkach międzynarodowych została pomyślana jako kreująca podstawy zapobiegania konfliktom i zarządzania nimi można powiedzieć że ma na celu poznanie ich przyczyn i w ten sposób do ich ograniczenia. Generalnie należy przyjąć zasadę że ograniczenie liczby konfliktów i ofiar prowadzi do samoograniczenia przez państwa które stosują się do zasad prawa międzynarodowego i reguł dobra wspólnego społeczności międzynarodowej. Bezpieczeństwo państw zależy od cyklu siły i ich hegemonicznych poczynań. Kraje takie jak Polska mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko na dwa sposoby. Powinny wzmacniać własny potencjał obronny i wchodzić w relacje sojusznicze z potężniejszymi od siebie co jest realizowane przez rząd. Polska zbudowała przez ostatnie 30 lat silnie zinstytucjonalizowana architekturę bezpieczeństwa co przy amerykańskim parasolu ochronnym dla sojuszników z NATO daje stabilną możliwość rozwoju i zachowania integralności terytorialnej. Jednak nie należy zapominać że ideologia i dezinformacja stosowane na potrzeby wewnętrzne państw rewizjonistow ładu międzynarodowego kontestuja zastany porządek i próbują oslabiac spójność sojuszu. Na szczęście Sojusz na dzień dzisiejszy wydaje się trwałym komponentem architektury bezpieczeństwa państw Zachodu mimo amerykańskich rewizji co do wielkości potencjału państw NATO. Mobilizacja amerykańska ze strony administracji prezydenta Trumpa do wzrostu wydatków na zbrojenia powinna zapewnić państwom sojuszu pewną samowystarczalnosc w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa. Polska wydaje się być państwem relatywnie bezpiecznym i stabilnym gospodarczo pod rządami PiS. Swój pierwszy wpis chciałbym zakończyć zaproszeniem do komentowania. Blog będzie dotyczył obrotu międzynarodowego i jako taki będzie poświęcony dyplomacji, bezpieczeństwu międzynarodowemu i ogólnie stosunkom międzynarodowym.

Kategorie

Ostatnio dodane

Polecam

Bądź na bieżąco