O mnie
Przemysłowe zastosowanie tlenku cynku
dodane 2021-09-27 09:56
Rynek chemii cynkowej nieustannie się rozrasta. W głównej mierze dzieje się tak, dzięki rosnącemu popytowi na tlenek cynku. Wykorzystuje się go podczas produkcji gumy, cynkowania ogniowego oraz wykonywania głębokich odwiertów. Na czym polegają te procesy i jaką rolę ogrywa w nich zastosowanie tlenku cynku?
Artykuł porusza następujące zagadnienia:
- Czym jest cynkowanie ogniowe i jaką funkcję odgrywa w nim chemia cynkowa?
- Wykonywanie głębokich odwiertów, dzięki zastosowaniu tlenku cynku
- Produkcja gumy a tlenek cynku – zastosowanie
- Aktywny Tlenek Cynku RC bet+ to idealny aktywator wulkanizacji?
Czym jest cynkowanie ogniowe i jaką funkcję odgrywa w nim chemia cynkowa?
Cynkowanie ogniowe, zwane również zanurzeniowym, jest popularną metodą, która zapobiega korozji. Jest to skuteczny sposób, który wymaga jednak wielu etapów. Najpierw metalowy przedmiot trzeba odpowiednio oczyścić, poddać odtłuszczaniu i wytrawić z cząsteczek niemetalicznych. W kolejnym kroku bardzo duże znaczenie ma zastosowanie tlenku cynku. Stal należy bowiem poddać topnikowaniu. Jest to kąpiel w wodnym roztworze chlorku cynku i chlorku amonu. W procesie tym pomaga właśnie tlenek cynku, który koryguje pH w wannie topnika, nie zaburzając przy tym proporcji soli. Najważniejszy etap cynkowania ogniowego również opiera się na wykorzystaniu chemii cynkowej. Przygotowane zgodnie z powyższymi wskazówkami elementy zanurza się w kąpieli cynkowej o temperaturze 450 stopni Celsjusza. Wówczas stal i cynk reagują między sobą, tworząc ochronną powłokę, która chroni stalową powierzchnię od 30 do nawet 50 lat. Dlatego właśnie jest to bardzo często stosowane rozwiązanie w branży budowlanej.
Wykonywanie głębokich odwiertów, dzięki zastosowaniu tlenku cynku
Tlenek cynku wykorzystywany jest też podczas dokonywania głębokich wierceń w ziemi. Tego typu praca wiąże się z dużym ryzykiem. Nigdy nie można być pewnym tego, co znajduje się w miejscu, gdzie wykonywane są odwierty. Niewątpliwym problemem może okazać się wówczas siarkowodór. Jest to substancja gazowa, która bardzo łatwo się pali. Przy dużych stężeniach jej zapach jest niewyczuwalny, a jak wiadomo, siarkowodór jest silnie trujący. Może doprowadzić do utraty wzroku, a nawet śmierci. Dzięki zastosowaniu tlenku cynku można w łatwy i bezpieczny sposób wyeliminować siarkowodór, który wydobywa się podczas głębokich odwiertów. Dlatego również w tej sytuacji chemia cynkowa jest niezwykle przydatna.
Produkcja gumy a tlenek cynku – zastosowanie
Branża produkująca i przetwarzająca gumy bardzo szybko się rozwija. Największe zapotrzebowanie na tlenek cynku występuje oczywiście w Azji, a mianowicie w Chinach (nawet 30 % jego całkowitej produkcji). Wynika to z dynamicznego rozwoju przemysłu oponowego w tamtym regionie. Jednak popyt na chemię cynkową odnotowuje tendencję wzrostową również w innych krajach, także w Polsce. Rozwój cywilizacyjny sprawia, że na drogach jest coraz więcej samochodów, a przecież guma jest wykorzystywana nie tylko do produkcji opon. W jaki sposób tlenek cynku zastosowanie ma w jej powstawaniu? Guma to elastyczny produkt, który wytwarzany jest na skutek wulkanizacji kauczuku. To właśnie ten proces sprawia, że posiada ona wszystkie charakterystyczne dla siebie właściwości, takie jak wspomniana elastyczność, odporność na warunki atmosferyczne czy wytrzymałość na obciążenia. Aby przyśpieszyć wulkanizację bardzo często stosuje się w tym celu różnego rodzaju przyśpieszacze (sulfonamidy, tiazole, guanidyny, tiuramy, ditiokarbaminiany oraz ditiofosforany). Jednak ich działanie musi zostać aktywowane i właśnie tę rolę spełnia tlenek cynku. W połączeniu z kwasami tłuszczowymi zwiększa on efektywność działania przyśpieszaczy wulkanizacji.
Aktywny Tlenek Cynku RC bet+ to idealny aktywator wulkanizacji?
Na koniec warto jeszcze przyjrzeć się rozwiązaniu, które proponuje firma Recynk. Produkuje ona Aktywny Tlenek Cynku RC bet+. Jest to produkt, który idealnie sprawdza się w roli aktywatora wulkanizacji. Segment gumowej produkcji cały czas się rozrasta, dlatego to bardzo ciekawy pomysł. Wersja RC bet+ powstaje w mokrym, chemicznym procesie, dzięki czemu posiada wysoką powierzchnię właściwą. Właściwości tego produktu wpływają znacząco na redukcję kosztów produkcji, ponieważ jest on przystosowany do celów wulkanizacyjnych.