Seminarium

Modlitwa

midewp

dodane 2019-03-21 15:17

Modlitwa w seminarium

Nasze modlitwy zaczynamy półgodziny po wstaniu – 6:45 (klerycy z kursów II – VI o 6:30). Codziennie mamy inne wspólne modlitwy – brewiarz, pacierz katechizmowy, godzinki, nowennę. Modlimy się razem, co tydzień zmienia się prowadzący, tak aby każdy z nas kilka razy mógł prowadzić modlitwy.

O 7:00 mamy Mszę Święta, którą sami przygotowujemy, robimy oprawę muzyczną i liturgiczną. W czwartki piszemy własne modlitwy wiernych i komentarze – praktykujemy to czego nauczyliśmy się na wykładach z liturgiki.

Po wykładach o 13:30 również zbieramy się na wspólnych modlitwach. Codziennie są również jak o poranku inne modlitwy.

O 17:30 każdego dnia mamy medytację, półgodziny medytowania nad słowem Bożym – Ewangelią, która przypada na dany dzień. Wtedy w oratorium panuje kompletna cisza.

Wieczorami o 20:00 mamy modlitwy wieczorne. Wtedy spotykamy się na wspólnej Koronce, różańcu. W poniedziałki nie ma ustalonej godziny, każdy wybiera sam modlitwę i o której godzinie się pomodli.

Ja i moi koledzy, jako iż jesteśmy klerykami kursu 1 – mamy oddzielną „kaplicę”. Spotykamy się na modlitwach sami – bez chłopaków ze starszych roczników.

W soboty i niedziele modlitwy mamy już wszyscy razem – w kaplicy seminaryjnej. Wtedy też w niedzielę np. śpiewamy po łacinie kompletę, czy wspólnie odmawiamy Anioł Pański z papieżem.

 

Wiele osób myśli, że to dużo. Dla mnie modlitwa to czas wyciszenia, chwila odetchnięcia od różnych spraw no i spotkanie z Tym, dla którego tu jestem.