O mnie

Rodzaje wind – jaka wina do czego służy i czym się charakteryzuje

dodane 16:07

Na rynku spotykamy coraz więcej rodzajów wind. Wraz z rozwijającymi się typami przestrzeni użytkowych rośnie zapotrzebowanie na windy o danej specyfice. Tak więc powstają windy przeznaczone do specjalnych celów. W artykule postaramy się opisać większość rodzajów wind, by przy jej wyborze wiedzieć, które odrzucić a nad, którymi warto się zastanowić.

Windy osobowe

Jest to najpopularniejszy typ windy, charakteryzuje się on wykończeniem lepszym niż windy to przewozu towarów, niewielką przestrzenią transportową, mogąca pomieścić od kilku do kilkunastu osób. Windy towarowe osobowe są w większości budynków, jak sama nazwa wskazuje używane są do przewozu osób. Nie zbyt szerokie drzwi nie pozwalają często na przewóz dużych gabarytów. Windy osobowe, mogą być wyposażone w wile udogodnień jak: wyświetlacze lcd, światło led, drewniane wykończenie, dywany i wiele innego wyposażenia zwiększającego komfort.

Windy towarowe

Zaraz po windach osobowych najpopularniejszy typ windy. Jest on instalowany w większości biurowców, w magazynach, czy supermarketach. Ta wina służy do przewozu towarów. Dzięki szerokich drzwiach oraz dużej przestrzeni załadunkowej umożliwia ona przewóz dużych gabarytów. Windy towarowe mają również większą ładowność od wind osobowych. Możliwy jest transport towaru na paletach, a następnie rozładunek ich już na przestrzeni magazynowej za pomocą wózka paletowego.

Windy szpitalne

Windy szpitalne instalowane są w miejscach gdzie wymagane jest przewożenie pacjentów. Windy tego typu są dłuższe oraz posiadają szerokie drzwi. Windy spiralne umożliwiają przewóz personelu medycznego wraz z pacjentem. Winda szpitalna konstrukcyjnie podobna jest do windy towarowej, jednak najczęściej posiada mniejszy udźwig.

Windy domowe

Windy przeznaczone do domu charakteryzują, się mniejszymi wymiarami niż windy innych typów. Często szyby windowe w domu są węższe by oszczędzać miejsce, w domu nie ma potrzeby transportowania dużych towarów. Windy domowe najczęściej aranżowane są indywidualnie i powinny pasować do reszty wystroju naszego domu. Podczas ich wyboru możemy wybierać z szeregu udogodnień i katalogu zastosowanych materiałów.

Windy i krzesła dla niepełnosprawnych

Windy dla niepełnosprawnych umożliwiają transport osoby na wózku w prosty sposób. Osoba niepełnosprawna może samodzielnie poruszać się po różnych kondygnacjach w budynku. Jest to o tyle ważne, że nie potrzebujemy dodatkowego personelu do opieki nas osobami niepełnosprawnymi. Krzesła dla niepełnosprawnych używane są najczęściej w domach do transportu na wyższe piętra domu. Jest to prosty system, który może być zainstalowany w większości naszych domowych klatek schodowych.

Małe windy

Małe windy stosowane są w gastronomi, hotelarstwie oraz bibliotekach. Dzięki kompaktowym rozmiarom koszty ich instalacji i zakupu są niższe, dodatkowo nie ma konieczności gruntowej przebudowy budynku. Małe windy znacząco przyśpieszają prace. Najczęściej wykorzystywane są do transportu książek, pościeli, czy żywności. Ich cena jest niska, więc wiele z firm decyduje się na instalacje nawet kilku wind małych w swojej firmie. 

Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Państwu w wyborze windy. Po przeczytaniu opisu z każdego typu wind możemy wykluczyć pewne dźwigi a następnie zasięgnąć już bardziej szczegółowej wiedzy na tematy wybranego typu windy. Pamiętajmy, że w specjalistycznej firmie obsługa pomoże nam i doradzi jaką windę wybrać. Zwróćmy, również uwagę na dostępność części zamiennych oraz koszty serwisowania danego dźwigu.