Dziś, które nie ma jutra...

dodane 22:18

Jestem obecnie w jakiejś małej miejscowości w Toskanii. Przepiękne krajobrazy... marzyłem zresztą od lat, by zobaczyć to miejsce na własne oczy, podobnie jak Florencję, którą dziś miałem okazję zwiedzać. To właściwie pierwszy dzień pielgrzymki do Włoch. Podziwiając piękno Florencji, patrząc na kawał historii i przeszłości tego miasta, zadawałem sobie jednocześnie pytanie, które właśnie w tym kontekście nurtuje mnie już od kilku lat: co w przyszłości ludzie powiedzą o "dniu dzisiejszym"?

Kiedy dziś stanąłem przed katedrą we Florencji nie mogłem wyjść z podziwu. Nie tylko dla samej okazałości tej sakralnej budowli, dla jej wielkości, ale także piękna, wykonania. Same główne drzwi katedry można, by długo podziwiać i nad nimi rozważać (nie mówiąc już od drzwiach baptysterium, które stoi przed katedrą). Choć zewnętrznie jest bogata w figury, zdobienia, itp. niedające się po prostu opisać (bo to trzeba zobaczyć), to w środku jest bardzo prosta i skromna (swoją drogą to ciekawy temat do rozważania, ale na inny raz). Szczerze mówiąc nie mogłem się napatrzeć na ten Kościół. Ale co tu dużo mówić, czy Rzym i inne miasta Europy nie mają pięknych świątyń, budynków, które do dziś się zachowały? Po Krakowie mógłbym również chodzić godzinami...

Ale dlaczego o tym piszę? Bo dziś te miejsce są miejscami, do których się pielgrzymuje; które chce się oglądać; w których chce się być. Mało tego, są to miejsca, które nadal niejednokrotnie (bo nie wszystkie) spełniają swoją rolę (jak choćby Kościoły). No dobra, ale co z innymi zabytkami, oprócz Kościołów? Podobnie rzecz ma się z Ziemią Świętą, zabytkami starożytności zachowanymi (mniej lub bardziej) choćby we wspomnianym Rzymie (i innych terenach Italii), albo w Grecji. Te miejsca mówią o tym, co tutaj kiedyś było, jaka była historia; są tak bardzo żywe, że aż czuje się obecność ludzi, którzy ową historię tworzyli. Kościoły były zresztą miejscem zapisu historii nie tylko samej wspólnoty, ale bardzo często całego miasta.

Patrzę na te niesamowite perły historii i swojego czasu, ale patrzę także na sztukę, obrazy tych czy innych epok; myślę, również o muzyce, która wtedy powstawała, i która jest do dziś nieporównana, niedościgniona i inspirująca; myślę także o kinematografii, która kiedyś była w pełni "twórcza" i wyjątkowa... i widzę jednocześnie współczesne budynki, budowle, które mi osobiście ciężko zaliczyć do jakiegokolwiek gatunku i dostrzec w tym piękno; widzę współczesną sztukę i malarstwo, które dwa kwadraty i koło, plus rzuconą pędzlem plamę farby ceni sobie na niebotyczne sumy, nazywając to jednocześnie dziełem sztuki; słucham muzyki, która potrafi pociągnąć i zainteresować, albo swoimi bitami i (wybaczcie, ale tak to nazwę) "rzężeniem" wcale nie odnosi moich myśli i uczuć do Transcendencji (chyba, że ktoś sobie pomoże przy tym jakimiś "środkami...); widzę filmy, które dziś są najczęściej odgrzewanymi kotletami, remake'ami, bardzo często niedorównującymi pierwowzorom, albo są po prostu filmami mającymi jedynie zaspokoić jakieś pragnienia, np. odstresować przez śmianie się z głupoty.. Generalizuję, bo oczywiście nie wszystko takie jest, ale w przeważającej większości.

Patrzę na to wszystko co kiedyś ludzi tworzyli, budowali, nad czym niejednokrotnie ciężko pracowali i widzę jednocześnie ogrom ludzi nieustannie pielgrzymujących i przyglądających się temu wszystkiemu z zapartym tchem. To pozostanie, ta kultura... Patrzę na to wszystko co dziś człowiek tworzy i zastanawiam się, co za kilka, kilkanaście pokoleń powiedzą o obecnej kulturze owi ludzie? Czy będą pielgrzymować do miejsc współczesnych nam (i mam tu również na myśli Kościoły)? Czy jedyne co można będzie pozostawić po sobie to muzeum rozwoju telefonów, które i tak nie będzie miało "wzięcia"? Czy ten etap historii nie pozostanie czasem jakąś czarną dziurą kultury i tego wszystkiego co nazywa się historią sztuki, architektury? Ja nad tym myślę od dłuższego czasu. Nie udzielę odpowiedzi na te pytania, nie podejmę dziś także refleksji jakie są tego przyczyny... ale wciąż się nad tym zastanawiam: czy dziś ma swoje jutro?

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 28.03.2024

Ostatnio dodane