Jak zaplanować budżet domowy?

dodane 14:28

Budżet domowy to klucz do dobrego zarządzania pieniędzmi. Niestety, większość Polaków nie przywiązuje do tego wagi. Nie ryzykuj utratą płynności finansowej i dowiedz się, jak zaplanować budżet domowy.

1. Przychód
Weź w rękę długopis i kartkę, a następnie zastanów się, ile wynosi twój przychód. To punkt wyjścia do planowania budżetu domowego. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę cały zarobek, nie tylko wypłatę. Zapisz tę liczbę.


2. Konieczne wydatki
Konieczne wydatki to wszystkie koszta, które ponosisz regularnie i bez nich się po prostu nie obejdzie. Są to więc opłaty za mieszkanie, doładowania energii, rachunki za media oraz żywność. Pamiętaj, aby dbać o terminowość tych wpłat – odsetki to niepotrzebny wydatek. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj ze specjalnych serwisów dedykowanych rachunkom typu moje płatności.

Otrzymaną liczbę zapisz obok przychodu i odejmij jedną od drugiej. Pozostałe pieniądze to twój budżet na rozrywkę i oszczędności.


3. Oszczędności
Według ekspertów finansowych miesięcznie na oszczędności należy przeznaczać około 20 proc. przychodu. Przyjrzyj się, ile zostało ci pieniędzy po odjęciu wydatków bieżących. Jeśli mniej niż 40-30 proc., to prawdopodobnie wydajesz za dużo na codzienne transakcje.


4. Rozrywka
Kiedy już będziesz w stanie określić w swoim budżecie, ile należy przeznaczyć na oszczędności, możesz zadecydować o reszcie. To twój fundusz na wszelkie przyjemności – rozrywki i zachcianki. Jeśli wydaje ci się to za dużo, przeznacz większą część na oszczędności.


5. Tabela
Po zapisaniu czterech wyżej wspomnianych wartości możesz przystąpić do tworzenia tabeli. Jest to tzw. proces optymalizacji budżetu domowego. Tabela powinna składać się z osobnych rubryczek na różnego rodzaju wydatki. Każda pozycja musi mieć przypisaną wartość pieniężną – to maksimum, które możesz wydać, aby nie nadszarpnąć budżetu.

Po miesiącu będziesz w stanie określić, gdzie najczęściej popełniasz błąd, a co nie wymaga dodatkowej pracy. Wyciąganie wniosków z budżetu domowego jest niezwykle ważnym elementem jego prowadzenia.


Po co planować budżet domowy?
Dzięki zaplanowaniu budżetu domowego zyskujesz kontrolę nad swoimi wydatkami. Nie ma wówczas sytuacji, w której pieniądze przeciekają człowiekowi przez palce. To też jedyny sposób na regularne oszczędzanie i systematyczne tworzenie poduszki finansowej. Dzięki planowaniu masz też dodatkową motywację. Uczucie spełnienia, kiedy wszystkie poszło zgodnie z planem, jest jedyne w swoim rodzaju.
 

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 19.10.2019

Ostatnio dodane