Grzech

dodane 10:31

Samousprawiedliwienie

Jarod napisał: ("komunia sześciolatka" na forum "Krzyż"))
"""Mam wrażenie, że jakieś 30% wątków na forach katolickich można by uniknąć gdyby katolicy uświadomili sobie, że do popełnienia grzechu trzeba świadomości i dobrowolności. """

Bardzo błędne myślenie. Jezus - jak Go krzyżowali to mówił - Ojcze odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią. To jeżeli nie mieli świadomości grzechu, to niby co Bóg Ojciec miał by im odpuścić, jeśli według takiej definicji nie grzeszyli? Dobrowolność też nie jest wyznacznikiem grzechu, bo każdy, który się boi byłby niewinny i usprawiedliwiony. Tak można by usprawiedliwić wszystkie zbrodnie wojenne. Winien byłby tylko ten, który wzbudza strach. Czy będziesz niewinny jeśli zabijesz człowieka tylko dlatego, że ktoś grozi, że zabije twojego syna? To tak naprawdę, to szatan byłby wszystkiemu winien, bo to on wzbudza strach. Kto ze strachu postępuje niegodziwie, ten jest niewolnikiem szatana. Bynajmniej nie jest niewinny.

 

J 9
39 Jezus rzekł: «Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd4, aby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą stali się niewidomymi». 40 Usłyszeli to niektórzy faryzeusze, którzy z Nim byli i rzekli do Niego: «Czyż i my jesteśmy niewidomi?» 41 Jezus powiedział do nich: «Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: "Widzimy", grzech wasz trwa nadal.

Warto się zastanowić nad tymi słowami Jezusa.

"""Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu"""

Człowiek niewidomy ma świadomość, że nie widzi i stara się poznawać świat pozostałymi dostępnymi mu zmysłami. Niewidomy w tym przypadku to człowiek świadomy, ze wielu swoich grzechów nie dostrzega ale stara się rozpoznać swoją grzeszność. Prosi Boga aby mu otworzył oczy na swoją grzeszność. Bóg często na taką prośbę odpowiada i pozwala człowiekowi dostrzec kolejne grzechy, których dotąd nie widział. Wtedy człowiek może się z tych grzechów oczyścić. Można powiedzieć, że to Bóg go oczyszcza, bo człowiek współpracuje z łaską.

""" ale ponieważ mówicie: "Widzimy", grzech wasz trwa nadal."""

Tutaj jest o człowieku, który jest pewien, że grzechów nie ma. Po prostu jest ślepy na swoją grzeszność i nie chce tego stanu zmieniać, bo czuje się sprawiedliwy. Dlatego jego grzech trwa, bo nic z tym nie robi. -------
Http://prorok.phorum.pl

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

3

4

5

7

8

9

10

12

13

15

16

20

21

22

23

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 25.01.2020