Zmyślone historie ( 2 )

krzysiekniepieklo

dodane 2018-12-28 14:33

Czy wszystkie teksty Pisma, które znalazły się w "kanonie" są godne wiary?

Ewangelie i listy

Yarpen napisał:

"""Skoro tak Ewangelie, jak Dzieje i Listy są spisane PRZEZ Apostołów lub ich uczniów, to SKĄD wiesz, że to tekst Ewangelii nie zawiera przeinaczeń, a błędy są w Dziejach lub Listach?"""

 

Tutaj znowu musimy rozpatrywać  tą sprawę od strony logiki.

Listy Pawła i Apostołów były napisane w pierwszym stuleciu. Z tym chyba nie będziesz polemizował - jeśli założymy, że listy są autentyczne. Takie listy były pewnie przechowywane jak dzisiaj relikwie, przez adresatów - miejscowe kościoły. Tak samo było z tekstami Ewangelii spisywanymi na luźnych kartkach, z których później ułożono Ewangelie jako całość.

Im więcej ludzi zna tekst, tym trudniej później dokonać jakichś zmian, bo zaraz podniósł by się krzyk. Ewangelie ludzie znali, bo właśnie to było głoszone na co dzień. Jak już Ewangelie zostały zapisane w wielu egzemplarzach, to tym samym zostały zabezpieczone przed fałszerstwem. Na zasadzie porównań można wychwycić każdą próbę fałszowania. Z listami jest inaczej. Kopie takich listów mogły w ogóle nie powstawać. Teksty te nie były w szerokim obiegu.Tutaj jest prosta sprawa żeby taki list zafałszować. Wystarczy sporządzić kopię i dokonać kilku wstawek, a następnie zniszczyć oryginał. Po kilkunastu latach nikt nie będzie miał świadomości fałszerstwa, bo świadków już nie będzie.

Teraz należało by się zastanowić, komu mogło by zależeć aby fałszować takie listy?

Kto miał by w tym interes?  To właśnie ludzie, którym by zależało żeby na chrześcijaństwie ukręcić własny interes. W nauczaniu Jezusa nie ma nic, co by można wykorzystać do podporządkowania sobie Jego wyznawców. Takie teksty znalazły się w dziejach Apostolskich.-  Bóg karze tych, którzy się Apostołom nie podporządkowali. ( Dz 5 - Ananiasz i Safira) To budzi strach i skłania niepokornych do podporządkowania. Tutaj już nie Bóg  ludźmi kieruje ale wyznaczeni przez Niego ludzie. No i masz tutaj żydowską mentalność. Bóg ich wybrał aby rządzili światem. Tutaj już nie ludzie służą Bogu ale to Bóg służy swoim wybrańcom. Tylko że w nauczaniu Jezusa nic takiego nie ma. Wychodząc od Dziejów Apostolskich zaczęto przewrotnie tłumaczyć różne teksty Ewangelii. Wyrywano zdania z kontekstu i budowano na tym teologię aby uzasadnić ślepe posłuszeństwo dla swoich nauk. To nie Boga ludzie mają słuchać ale swoich nauczycieli, którzy zaczęli sobie przypisywać cechy samego Boga - tak jak nieomylność. Jak można nie słuchać kogoś, kto jest nieomylny?

Dzisiejsze chrześcijaństwo ma się nijak do nauczania Jezusa. Sytuacja jest bardzo podobna do tej, za czasów kiedy Jezus żył. 

Jezus powiedział do swoich uczniów:

Łk 10

16 Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał»4

 

Ale w szerszym kontekście wyglądało to tak:

Łk 10

 8 Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; 9 uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. 10 Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: 11 Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. 12 Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu. 


 

Biada nie pokutującym miastom313 Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze pokutnym i w popiele. 14 Toteż Tyrowi i Sydonowi lżej będzie na sądzie niżeli wam. 15 A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz! 
16 Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał»
4

A więc ten tekst nie jest o sprawowaniu władzy ale o wzywaniu do nawrócenia i pokuty. Władcy wykorzystują ten tekst aby uzasadnić swoją władzę.

Tyle, ze nie wzywają do nawrócenia ale żądają ślepego posłuszeństwa. Najpierw to musieli by uprawdopodobnić, że są uczniami Jezusa, że naśladują jego postępowanie. Prawda jest taka, ze nie są w niczym do Niego podobni.

N P W Ś C P S
30 31 2
6 10 11 12
13 14 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Dzisiaj: 18.01.2019