Przekleństwo proroka (2)

krzysiekniepieklo

dodane 2018-12-23 14:00

Można spojrzeć na to z kilku stron

 

2  Krl 2

23 Stamtąd poszedł do Betel5. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: «Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!» 24 On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci. 25 Stamtąd Elizeusz poszedł na górę Karmel, skąd udał się do Samarii.

 

Można na ten tekst Pisma Świętego spojrzeć z kilku stron.

  1. Od strony sędziego.

Jaki to Bóg jest okrutny, że za tak błahe przewinienie karze śmiercią i to dzieci, które niewiele rozumieją. Tyle, że nie da się zrozumieć  Starego Testamentu patrząc na to od strony Nowego Testamentu.

  1. Od strony tych dzieci.

Jakie skutki powoduje taka nagonka całej grupy na jednego. Co w takich przypadkach się dzieje? Ten jeden przestaje sobie radzić psychicznie z takim wściekłym atakiem i często popełnia samobójstwo. No tamci nie wiedzieli, co czynią. Ich wina wydaje się niewielka ale konsekwencja jest jak najbardziej straszna. To co, jak Bóg ukarał tych wszystkich, którzy dopuszczają się takiego czynu, który może drugiego doprowadzić do samobójstwa, to jest jego śmierci, to jest niesprawiedliwy? Tam jest powiedziane – oko za oko.

  1. Od strony proroka

Jak czuł się ten prorok, który przeklął te dzieci, to pismo nie mówi. Możemy to sobie jednak wyobrazić. Pewnie sam był przerażony tym, co się stało i jeszcze bardzo długo pluł sobie w brodę z tego powodu. A więc dla nas też jest tutaj nauka żeby cierpliwie znosić takie sytuacje i nie obmyślać  zemsty, bo skutków takiego myślenia nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

 

Powiecie, że jako prorok, to powinien wiedzieć. To akurat jest błędne rozumowanie. Prorok nie jest jak Bóg. Wie tylko tyle, ile Bóg mu zechce objawić. Jest jak ślepy, którego prowadzi Ten, Który Widzi.

Pewnie znajdą się tacy, którzy będą potrafili na to opowiadanie spojrzeć z jeszcze innej strony i znajdą dla siebie inne wskazówki. Właśnie w ten sposób trzeba do pisma podchodzić, bo Bóg przez ten sam tekst może doradzać każdemu w inny sposób, bo przecież każdy może mieć co innego do wykonania.

N P W Ś C P S
30 31 2
6 10 11 12
13 14 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Dzisiaj: 18.01.2019