Protestanci. Katarzy, Waldensi i stosy

dodane 13:58

Zmierzą ciebie taką samą miarą, jaką ty mierzysz

 

 

Po wizycie papieża w świątyni Waldensów w 2015 r.

”””"Synod ewangelickiego Kościoła waldensów przyjmuje z głębokim szacunkiem i nie bez wzruszenia prośbę o przebaczenie skierowaną przez Jego Świątobliwość w imieniu swego Kościoła za to, co określił mianem postaw niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich okazanych w przeszłości wobec naszych matek i ojców - głosi przesłanie do papieża.

 

Następnie waldensi dodali w nocie zredagowanej po obradach: "Ta nowa sytuacja nie upoważnia nas do tego, by zastąpić tych, którzy zapłacili krwią i innym cierpieniem za swoje świadectwo wiary ewangelicznej i przebaczyć w ich imieniu".

 

Zapewnili zarazem, że w przeprosinach ze strony papieża widzą gotowość Kościoła do otwarcia nowego rozdziału we wzajemnych relacjach. "Nasze Kościoły - zadeklarowali waldensi - są gotowe napisać razem tę historię, nową także dla nas".””””

Łk 12

58 Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. 59 Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniążka».

Mt 18

15 Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. 16 Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. 17 Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! 18 Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Tutaj była mowa o wzajemnych winach, więc związywanie i rozwiązywanie dotyczy tylko wzajemnych win, a nie dotyczy związywania Boga przez chorych na władzę ludzi.

A teraz o Waldensach i papieżu.  Przebaczyć może ten, kogo skrzywdzono. Potomkowie mogą co najwyżej zapomnieć krzywdę swoich ojców. Pozostały grzechy kościoła, które nigdy nie zostały zmyte. Tutaj zwykłe przepraszam papieża nie wystarczy. Tutaj jest potrzebna gruntowna spowiedź i pokuta.

Tamci odpowiedzą przed Bogiem ale ich grzechy obciążają również nas, tak samo jak grzech Adama obciążył wszystkich ludzi. Dzisiaj, to nie potomkowie tamtych ludzi mają nam przebaczyć. Dzisiaj to Bóg ma nam przebaczyć  tamte straszne rzeczy. Więc obleczmy się w wory i żebrajmy o Boże miłosierdzie aby obmyć się z tamtych strasznych grzechów. Przecież to wszystko nie miało nawet najmniejszych pozorów zgodności z nauką Jezusa.

nd pn wt śr cz pt sb

30

1

2

4

5

6

8

12

13

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 20.07.2019