Dlaczego Żydom się nie udało?

krzysiekniepieklo

dodane 2018-08-17 15:11

Kto komu powinien służyć?

                                                          Dlaczego Żydom się nie udało

 

Zostawmy czasy przed zesłaniem Ducha Świętego.Dwunastu apostołów głosi Ewangelię wśród Żydów. Jest spory odzew i tysiące przystępują do chrześcijańskiej gminy jerozolimskiej. Sprzedają swoje majątki i składają pieniądze u stóp Apostołów. To jest gwarancja życia we wspólnocie chrześcijańskiej. Na początku każdy otrzymywał  tyle ile potrzebował do życia. Tyle, że taka ekonomia opierała się na nadziei, że będzie tak samo, jak było z tym chlebem, który Jezus rozmnożył. Okazało się, że Bóg w tym projekcie nie uczestniczył i gmina szybko popadła w problemy ekonomiczne.  Paweł sam jeden poszedł do pogan. Wśród pogan chrześcijaństwo zaczęło się rozwijać w niebywałym tempie. Tutaj jednak niebiańskiej ekonomii nikt nie propagował. Jak zbierali pieniądze, to na ratowanie finansów gminy jerozolimskiej, której ekonomia szybko zbankrutowała.

Żydzi często przystępowali do gminy chrześcijańskiej  jerozolimskiej z czysto ekonomicznych pobudek aby zapewnić sobie utrzymanie, a nie dlatego, że uwierzyli. Skoro zobaczyli, że gmina bankrutuje i na to utrzymanie nie ma co liczyć, to zaczęli opuszczać tą gminę, bo motywacja aby w tej gminie być, się skończyła. No cóż. Bóg najwyraźniej Żydów odrzucił. Rozgonił ich po świecie. Chrześcijanie jerozolimscy też rozproszyli się po świecie i głosili Ewangelię poganom. Tam, gdzie Bóg znalazł wiarę, to chrześcijaństwo się dynamicznie rozwijało. Nie było wtedy jeszcze skrępowane przepisami prawa.

A co by się stało jak by Żydzi uwierzyli? Już od wielu wieków Żydzi byli przekonani, że Bóg ich wybrał aby rządzili światem. Przecież przeganiał i wyniszczał przed nimi narody zamieszkujące Kaanan.

Inne narody wg. nich miały być ich niewolnikami. Nie mieli zamiaru służyć Bogu ale raczej oczekiwali, że to Bóg  będzie realizować  ich cele. Ich mentalność nie dała się pogodzić z nauczaniem Jezusa.

Nie mogli więc wprowadzać Ewangelii w życie.

 Znamienne jest zdziwienie Piotra jak bez jego ingerencji, bez nakładania rąk, Duch Święty zstąpił na pogan. Był zdumiony tą sytuacją. Tutaj właśnie zrozumiał, że wybraństwo Żydów się skończyło.

N P W Ś C P S
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 2
4 5 6 7 8 9
10 13 15
17 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
Dzisiaj: 19.02.2019