Nauczanie Uczniów Chrystusa ( apostołów)

krzysiekniepieklo

dodane 2018-07-17 14:44

A nauczanie „pseudo nauczycieli”

 

 

To, czego nauczali apostołowie, zostało zapisane w Ewangeliach. Warto się przyjrzeć  ich naukom.

Mt 23

1 Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: 2 «Na katedrze2 Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. 3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą3, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi4. 8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem5; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

 

Apostołowie ani przez chwilę nie czuli się nauczycielami ale czuli się uczniami Chrystusa. Jak czytamy Ewangelie to nie ma tam żadnych komentarzy do tego, co mówił Jezus. Jest tylko opisywane zdarzenie i przytaczana nauka Jezusa. Żaden nie objaśnia jak należy tą naukę rozumieć. Pewnie uważali, że nie są mądrzejsi od Jezusa i nie są w stanie tego wszystkiego lepiej wytłumaczyć od Niego. Przecież wielokrotnie sami nie rozumieli i dopytywali się Jezusa o objaśnienia. Dzisiejsi nauczyciele działają zgoła odmiennie. Czytają krótki tekst Ewangelii i snują swoje długie konfabulacje na temat tego, co Jezus mówił. Często to się przeradza w wykład z etyki. Słuchacz nie ma nawet czasu żeby się zastanowić nad tym, co powiedział Jezus, a tymbardziej, jak to się odnosi do jego życia. Jezus kieruje do nas słowo właśnie w odniesieniu do naszego życia. Każdy to słowo sam musi zinterpretować, bo żaden nauczyciel nie ma wiedzy, co się w naszym sercu dzieje. Taką wiedzę ma tylko Bóg.

Dzisiejsi nauczyciele po prostu betonują słowo Boga i nie pozwalają temu słowu działać pośród ludzi.

Dz 15

29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

To są ciężary nałożone na Chrześcijan pogańskiego pochodzenia podczas Soboru Jerozolimskiego.

Nie ma tutaj żadnego władczego tonu ale jest tylko pouczenie – „dobrze zrobicie”

To jest przykład dla wszystkich – jak sprawować swoją posługę.

N P W Ś C P S
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 2
4 5 6 7 8 9
10 13 15
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
Dzisiaj: 18.02.2019