« Oddać życie za Chrystusa Bóg oczyszcza »

Człowiek uwierzył

26.04.2018

Co tak naprawdę świadczy o tym, że człowiek uwierzył?

Dyskutujemy właśnie z Yarpenem o sytuacjach, kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka. Jakie są warunki progowe żeby to było możliwe? Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa żeby to mogło zależeć od decyzji drugiego człowieka?  W wielu miejscach Dziejów Apostolskich są opisy jak apostołowie kładli na innych ręce i dopiero wtedy zstępował na nich Duch Święty. Czy od położenia rąk przez tego, który już tego Ducha otrzymał, jest uzależnione to, że następny tego Ducha otrzyma? To jest raczej teza nieprawdziwa. 

 

Dz 11

1 Apostołowie i bracia, przebywający w Judei, dowiedzieli się, że również poganie przyjęli słowo Boże. 2 Kiedy Piotr przybył do Jerozolimy, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, robili mu wymówki13 «Wszedłeś do ludzi nieobrzezanych - mówili - i jadłeś z nimi». 4 Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei: 5 «Modliłem się - mówił - w mieście Jafie i w zachwyceniu ujrzałem jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego z nieba. I dotarł aż do mnie. 6 Przyglądając mu się uważnie, zobaczyłem czworonożne zwierzęta domowe i dzikie płazy i ptaki powietrzne. 7 Usłyszałem też głos, który mówił do mnie: "Zabijaj, Piotrze, i jedz!" 8 Odpowiedziałem: "O nie, Panie, bo nigdy nie wziąłem do ust niczego skażonego lub nieczystego". 9 Ale głos z nieba odezwał się po raz drugi: 10 "Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił". Powtórzyło się to trzy razy i wszystko zostało wzięte znowu do nieba. 11 Zaraz potem trzech ludzi, wysłanych do mnie z Cezarei, stanęło przed domem, w którym mieszkaliśmy. 12 Duch powiedział mi, abym bez wahania poszedł z nimi. Razem ze mną poszło też tych sześciu braci. Przybyliśmy do domu owego człowieka. 13 On nam opowiedział, jak zobaczył anioła, który zjawił się w jego domu i rzekł: "Poślij do Jafy i sprowadź Szymona, zwanego Piotrem! 14 On cię pouczy, jak zbawisz siebie i cały swój dom". 15 Kiedy zacząłem mówić, Duch Święty zstąpił na nich, jak na nas na początku. 16 Przypomniałem sobie wtedy słowa, które wypowiedział Pan: "Jan chrzcił wodą, wy zaś ochrzczeni będziecie Duchem Świętym"217 Jeżeli więc Bóg udzielił im tego samego daru co nam, którzyśmy uwierzyli w Pana Jezusa Chrystusa, to jakżeż ja mogłem sprzeciwiać się Bogu?» 18 Gdy to usłyszeli, zamilkli. Wielbili Boga i mówili: «A więc i poganom udzielił Bóg [łaski] nawrócenia, aby żyli»3

 

Tutaj nawet nie ma mowy o tym, że ci ludzie zostali najpierw ochrzczeni. Po prostu usłyszeli słowo Boże i uwierzyli. Przybył Piotr i był świadkiem, jak bez żadnej jego ingerencji otrzymali Ducha Świętego. A więc pierwszym i zasadniczym warunkiem aby Duch Święty nam się udzielił jest wiara. Jeżeli człowiek prawdziwie uwierzy to Bóg takiemu człowiekowi się udziela i poprowadzi go dalej za rękę, czy to się jego wrogom podoba, czy nie. 

Bóg nie zależy od człowieka ale zaprasza tylko człowieka do współpracy. Bóg jest Naszym Ojcem. Bóg przez Jezusa stał się Naszym Bratem. Człowiek, który jest Żywy jest domownikiem Boga.-----------------------Http://prorok.phorum.pl

1 Komentarz

 • Tutaj, co ignorujesz, bo zaprzecza Twoim tezom, jest przypadek szczególny, a nie zwykły. Zstąpienie Ducha Świętego na Korneliusza i jego domowników było potwierdzeniem ze strony Boga, iż Ewangelia ma być głoszona także poganom. Zwykłe przypadki masz opisane w Dz 8,14-17 i Dz 19,1-6.

 • Yarpen; te przypadki, na które się powołujesz, to nie były zwykłe przypadki. Te przypadki też były szczególne. Zwykłe przypadki Yarpen, to takie przypadki, które wszyscy mogą obserwować. Czy już obserwowałeś jak Duch Święty zstępuje na człowieka i do tego w towarzystwie ludzi, którzy widzą to samo, co Ty? Dopiero taki przypadek możesz uznać za zwykły. Jednak Duch Święty zstępuje na ludzi w zwykły sposób, tyle, że my tego nie widzimy.

 • Kombinujesz jak koń pod górę, krzysiu. Nie zmienisz jednak faktu, że właśnie te negowane przez Ciebie przypadki, w których Duch Święty zstępuje na skutek włożenia rąk, opisują zwykły w jaki sposób był On przekazywany w Kościele w pierwszym stuleciu (świadczy o tym fakt, że tak mieszkańcy Samarii, jak i ci dwaj uczniowie napotkani przez św. Pawła, UWIERZYLI w Chrystusa, a mimo to Duch Święty sam z siebie na nich nie zstąpił). I choćbyś wyszedł z siebie i stanął obok, to nie sprawisz, że cokolwiek zmieni się w nauczaniu Kościoła na ten temat, bo my będziemy głosić to, co przekazali nam APOSTOŁOWIE, a nie Twoje urojenia o napełnianiu Duchem Świętym przez przyjmowanie Komunii Świętej. :)

 • Dobra Yarpen. postanowiłem nauczyć Ciebie kultury. Wiesz - ja tutaj jestem moderatorem. w związku z tym, że moje imię piszesz z małej litery i jest to z Twojej strony celowe działanie. to każdy następny post tak napisany będę usuwał. Nie mam wątpliwości, że robisz to celowo i złośliwie, bo piszesz bardzo poprawnie i nie widzę żebyś robił podobne błędy. wniosek jest jeden. robisz to celowo.

 • 3. Yarpen_Zirgin | Dziś 15:26

  Kombinujesz jak koń pod górę, krzysiu. Nie zmienisz jednak faktu, że właśnie te negowane przez Ciebie przypadki, w których Duch Święty zstępuje na skutek włożenia rąk, opisują zwykły w jaki sposób był On przekazywany w Kościele w pierwszym stuleciu

  Yarpen; pierwsze stulecie dawno się skończyło. Jeśli twierdzisz, że Duch Święty tak zstępuje, jak to jest opisane w Dziejach Apostolskich, to wśród katolików
  w ogóle Go nie widziano. Widziałeś kiedyś?

 • Yarpen; nick możesz sobie pisać z małej litery, a imię pisze się z dużej litery. Tyle na ten temat.

 • Duch Święty jest DUCHEM. Nie widać go, ignorancie. Jedyne, co można zobaczyć, to EFEKTY Jego działania.

  Aha... W ten sposób również nie zmienisz niczego w tym, że Dz 11,1-18 to przypadek SZCZEGÓLNY, a nie zwykły. :)

 • "Yarpen; nick możesz sobie pisać z małej litery, a imię pisze się z dużej litery. Tyle na ten temat."

  Gdybyś napisał "Krzysiek_Niepieklo", to było by to imię i nazwisko, a tak, jak jest, mamy do czynienia z nickiem "krzysiekniepielko", który dla wygody obcinam do "krzysiek".
  Jak zwykle SAM JESTEŚ WINIEN, ale pretensje masz do innych. :D

 • Ale wiesz, mogę Ci pójść na rękę i będę przepisywał tego nicka dokładnie tak, jak go sobie wpisałeś: "krzysiekniepieklo". Oczywiście ze stosowną odmianą:

  M. krzysiekniepieklo
  D. krzysiekniepieklona
  C. krzysiekniepieklonowi
  B. krzysiekniepieklo
  N. krzysiekniepieklonem
  Ms. krzysiekniepieklonie
  W. krzysiekniepieklon

 • Wiesz Yarpen, że to jest moje prawdziwe imię i prawdziwe nazwisko?
  Jeśli chcesz tak robić jak napisałeś, to sobie tak rób. Wyjdziesz na dziwaka i tyle. Każdy od razu będzie wiedział, z kim ma do czynienia.

  Jeśli piszesz imię, to z dużej litery. "Ci" potrafisz napisać z dużej litery, to Krzysiek też powinno Ci się udać.

 • Yarpen; Ja Tobie przedstawiłem dwa przypadki, kiedy Duch Święty zstępował bez nakładania rąk. Pozbieraj wszystkie opisy, kiedy zstępował dopiero po nałożeniu rąk. Zobaczymy jakie będą proporcje i czy na tej podstawie można uogólniać, że zstępuje przez nałożenie rąk, a inne przypadki ( dwa pokazałem), to jest jakiś wyjątek.
  Kiedyś ludzie mieli jednak dużo lepszy wzrok i widzieli rzeczy, których my już od dawna nie widujemy.

 • Aha... I wróć z łaski swojej do tematu, bo jak ognia unikasz kwestii wyjątkowości Dz 11,1-18.

 • To jeszcze POPATRZ co to były za przypadki, na których się opierasz, bo to wybitnie ignorujesz.

 • Krzysiek nadal nie pokazałeś żadnego fragmentu, że Duch św. zstępuje poprzez Komunię Św. Nie mówiąc już o tym, że przystępowanie do Komunii jest jakaś gwarancją na prawdziwą wiarę.

 • J6
  48 Jam jest chleb życia. 49 8 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.
  56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».

  Widzisz Kacperku; prawdziwą wiarę ma ten, kto spożywa Ciało i Krew Chrystusa. Trzeba tylko wierzyć, że w tym kawałku chleba Jest Żywy Bóg.
  To jest gwarancja Chrystusa. Lepszej nie znajdziesz.

 • Szkoda, że cytat dotyczy ZUPEŁNIE INNEJ kwestii.

 • 12. Yarpen_Zirgin | Dziś 19:49

  Aha... I wróć z łaski swojej do tematu, bo jak ognia unikasz kwestii wyjątkowości Dz 11,1-18.

  Yarpen; to nie jest żadna wyjątkowość. Jeśli w tym przypadku Piotr by nie widział zstępującego Ducha Świętego, to pewnie tych pogan by pogonił.
  Jak widzisz, Bóg z decyzją Piotra się nie pogodził i pokazał Piotrowi, że ma inne zdanie na ten temat. Tutaj masz czarno na białym, że Bóg może mieć inne zdanie i może działać mimo oporu skały, którą przecież sam wybrał. Dzisiaj jest podobnie. Bóg działa tam, gdzie widzi wiarę, niezależnie od decyzji ludzi. Piotr nie musiał na nich rąk nakładać.

 • Yarpen; wytłumacz mi - jak ty rozumiesz takie sformułowanie "mieć w sobie Życie" z Jana 6. ? Co to wg. Ciebie oznacza?

 • J 6,48-56? Hm... A, już wiem. NIE DOTYCZY poruszonej tutaj kwestii, więc NIE BĘDĘ się na jego temat wypowiadał.

  Co do Dz 11,1-18 to opisane tam napełnienie Duchem Świętym nadal ma charakter wyjątkowy, bo nic się nie zmieniło w fakcie, że stanowiło ono kolejne potwierdzenie przez Boga, iż Ewangelia ma być głoszona również i poganom, a nie wyłącznie żydom. Wyciąganie na jego podstawie wniosków, że opisy przekazywania Ducha Świętego przez włożenie rąk można spokojnie zignorować, to zwykła nadinterpretacja pod przyjętą tezę.

 • A może Ta Ewangelia nie jest własnością tylko katolików i Bóg udziela Swojego Ducha tym, których Sam uzna za godnych. Jak widzisz, w tym przypadku Bóg nie zgodził się z decyzją Piotra, bo Piotr był bardzo zdziwiony tym, co zobaczył.
  Dzisiaj jest tak samo. Kłótnie między "władcami" nie ograniczają Boga.

 • Pismo Święte, nie mówiąc o nauczaniu ustnym Apostołów, nie potwierdza tych tez.

Zostaw komentarz

Jeżeli masz dość wpisywania tych literek lub załóż konto w portalu

© Copyright 2010; Komunia dla każdego. Za i przeciw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Na dobry początek | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd