« Jak żebrać o Boże miłosierdzie? Komunia dla każdego (12) »

Zrozumieć pisma

27.02.2018

Jak się przygotować żeby rozumieć?

2 P3

To mówi Piotr

15 a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł8 według danej mu mądrości napisał do was, 16 jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma9, na własną swoją zgubę.

To mówi Jezus

Mk 4
10 A gdy był sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść. 11 On im odrzekł: «Wam dana jest tajemnica3 królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach,
12 aby
patrzyli oczami, a nie widzieli,
słuchali uszami, a nie rozumieli,
żeby się nie nawrócili i nie była im wydana
[tajemnica4]».
13 I mówił im: «Nie rozumiecie tej przypowieści? Jakże zrozumiecie inne przypowieści?

 

ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą

takie zdanie logiczne nazywamy koniunkcją. Takie zdanie jest prawdziwe tylko wtedy, kiedy obie części zdania są prawdziwe. Tzn jeśli jednocześnie ktoś jest niedouczony i mało utwierdzony.

W tym, co mówił Jezus jest tylko mowa o utwierdzeniu w królestwie i nie ma nic o douczeniu.  Wg. Jezusa ten rozumie kto należy do królestwa i tylko takim jest wydana tajemnica królestwa.

 

W obu wypowiedziach jest, że nie rozumieją mało utwierdzeni w wierze.

Ani Jezus, ani Piotr nie twierdzą, że nie rozumieją utwierdzeni w wierze. Właśnie najlepiej rozumieją utwierdzeni w wierze, bez względu na to, czy są douczeni, czy nie. Utwierdzonemu w wierze tłumaczy sam Bóg. Dowód na to jest w Ewangelii dostateczny. Uczeni w piśmie i Faryzeusze najbardziej douczeni nic nie zrozumieli z tego, co mówił Jezus. Niedouczeni rybacy powołani przez Jezusa uwierzyli i zrozumieli. Zrozumieli dużo później, bo po zesłaniu Ducha Świętego. Królestwo Boże otworzył Jezus dopiero na Kalwarii. Do królestwa należą ci, którzy często spożywają Ciało i Krew Chrystusa i to oni najlepiej rozumieją pisma.

1 Komentarz

 • I jak zwykle szukasz w Biblii nie tego, co rzeczywiście zapisano, ale "dowodu", który "pozwoli" Ci na odrzucenie nauczania przekazanego przez Apostołów, które nakazuje ci zamknąć buzię i grzecznie słuchać tych, którzy mają odpowiednie przygotowanie do tego, aby interpretować Biblię. Typowe dla tych, którzy poszli drogą samosobiepapizmu.


  A przy okazji: Owi "niedouczeni rybacy" mieli TRZYLETNIE studia u samego Boga.

 • Yarpen: trafiłeś w samo sedno. Zacznij studiować u samego Boga. Na katedrze Mojżesza studiując jesteś na straconej pozycji.

 • Słuchając tych, którzy zostali posłani przez Boga (oczywiście rzeczywiście posłani, a nie w swoim przekonaniu), słucham Jego samego (por. Łk 10,16) . I przypominam, że Urząd Nauczycielski Kościoła Chrystusa to nie jest, wbrew Twoim urojeniom, "Katedra Mojżesza".

 • Yarpen; przeczytaj jeszcze raz Księgę Wyjścia. Tam Bóg wyrwał ludzi z mocy faraona ( spod władzy człowieka) aby lud samemu poprowadzić do"ziemi obiecanej" Właśnie na Golgocie Bóg wyrwał nas spod władzy człowieka aby samemu poprowadzić nas do nieba. Nie ma już nad nami żadnego króla ( człowieka) Króluje nam Bóg. Zacznij spożywać codziennie Jego Ciało i Krew, a będziesz należał do Jego królestwa. Będziesz rozumiał, co do Ciebie mówi, abyś mógł wypełnić Jego wolę.No chyba że wolisz służyć dalej faraonowi.

 • Zamiast odsyłać mnie do Księgi Wyjścia byś lepiej wreszcie przeczytał i przyjął do wiadomości to, co Chrystus powiedział w Łk 10,16.

 • Łk 10-16 Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał»4.

  Każdy tak o sobie może powiedzieć. To dotyczy tylko uczniów Chrystusa, a więc tych, którzy głoszą nauczanie Chrystusa. Uczeń, to taki, który służy i nie wynosi się ponad innych.

  Yarpen napisał;
  Urząd Nauczycielski Kościoła Chrystusa to nie jest, wbrew Twoim urojeniom, "Katedra Mojżesza".

  Jezus nie wspominał o urzędzie nauczycielskim, apostołowie też nie. Jezus, wręcz przeciwnie, mówił, że jest jeden nauczyciel. Stąd wniosek, że urząd nauczycielski Kościoła, to jest katedra Mojżesza oparta na ludzkim prawie.

Zostaw komentarz

Musisz być , aby zamieścić komentarz.

© Copyright 2010; Komunia dla każdego. Za i przeciw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Na dobry początek | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd