• "Królowie świata"

  Jednym z modnych tematów ostatnich lat jest ekologia. Temat ten wszedł nie tylko do prasy i innych mediów katolickich, ale także na ambony. Niektórzy z przeciwników tak zwanej "ideologii ekologicznej" wskazują na to, że ziemia jest oddał panowanie nad ziemią człowiekowi. W jednym z artykułów gazet katolickich spotkałem się ze zdaniem o tym, że człowiek może z ziemią zrobić wszystko to, co tylko zechce. Autor artykułu opierał taką postawę na Księdze Rodzaju. Czy rzeczywiście Księga Rodzaju uzasadnia takie rozumowanie


 • "Nie ma czasu na miłość"

  Codziennie wieczorem przeżywam powtórkę. Te same myśli i emocje: jutro znowu poniedziałek, znowu idę do kościoła, znowu uczę się angielskich słów. Czy czekam na coś? Nie. Żyję teraz, ale żyję tym, co wydarzyło się trzy godziny temu i tym, co trzeba będzie robić jutro. Na nic nie czekam, bo nie ma na to czasu. Na nic się nie przygotowuję, bo mam tyle zajęć, że trzeba wszystko robić spontanicznie. Trzeba żyć - nie ma czasu na przeżywanie.


 • Życzliwość prawna

  Miłosierdzie nie jest sprzeczne ze Sprawiedliwością, a Prawo nie jest sprzeczne z życzliwością. Kojarzymy administrację i Urzędników, jako ludzi "sztywnych", "zimnych", "nieprzejednanych", "nieżyczliwych". Nie musi tak być.


 • Warunki zmartwychwstania

  Jezus zmartwychwstał. Możemy mieć nadzieję na zmartwychwstanie. Pod jakim warunkiem?


 • Sadomasochizm chrześcijański

  Chrześcijanie często wpadają w skrajności i stają się albo sadystami, którzy stoją na straży moralności innych, pomijając istotę wiary, albo masochistami, samobiczującymi się po każdym czynie, który wydaje im się grzeszny. Obie te postawy nie są zdrowe.


 • Istota i istotność

  Czy istota konotuje i implikuje istotność? Czy na każde pytanie można szybko znaleźć jednoznaczną i łatwą do przyjęcia odpowiedź?


 • (nie)skromność Kościoła

  Nie zawsze słowa Jezusa sprzed 2 000 lat zgadzają się ze słowami duchownych chrześcijańskich.


 • Szkaplerze i krzyże

  W niedzielę, kiedy wracałem z wizyty u rodziców, w autobusie uświadomiłem sobie to, że zapomniałem szkaplerza św. Józefa oraz krzyża, które noszę, a które zdjąłem, żeby było mi wygodniej pomagać w pracach przy zwierzętach.


 • Pogarda dla świata

  Czy pragnienie świętości może prowadzić do pogardy świata?


 • Ksiądz Dariusz Oko o homoideologii.

  W numerze czwartym katolickiego dwumiesięcznika ewangelizacyjnego „Miłujcie się”, z roku 2013, ukazał się na stronach 34-36 artykuł księdza dr hab. Dariusza Oko pod tytułem: „Rewolucja gender. cz.2”. Chciałbym skomentować ten artykuł, jako że jestem zarówno Chrześcijaninem, jak i nie należę do osób homoseksualnych. Na początku chciałbym zaznaczyć, że wypowiedź księdza Dariusza Oko nie jest wypowiedzią całego Kościoła. W Kościele Katolickim jest miejsce na dyskusję i dialog pomiędzy poszczególnymi członkami tej wspólnoty. Swój komentarz opieram na Katechizmie Kościoła Katolickiego, który jest oficjalnym dokumentem, zawierającym nauczanie Kościoła. W tym Katechizmie (skrót: KKK) znajduje się krótki rozdział: „Czystość i Homoseksualizm”. Korzystam z wydania z 1994 roku, które ukazało się nakładem wydawnictwa Pallottinum. Tekst jest dostępny również online. Opieram się również na: „Stanowisku Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego na temat zdrowia osób o orientacji homoseksualnej” (dostępne na: http://pts-seksuologia.pl/sites/strona/59/stanowiskopts-na-temat-zdrowia-osob-o-orientacji-homoseksualnej)