Halloween...
dodane 2014-10-28 17:37
Halloween się zbliża...
Po pierwsze: co to Halloween?
Z Wikipedii
Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.
Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością[1]. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.
Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony,zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween)
To teraz coś ode mnie.
Czemu się czepiam Halloweenu? Przecież w ten wieczór dzieci się bawią zbierając cukierki, prawda?
Nie. Nie prawda. Może to jest i zabawa, ale w stylu Monster High. A czemu się i tego czepiam?
Monster High to zabawki-upiory. Jeżeli potwór coś, co ma być złe, przedstawiać zło staje się ulubioną zabawką dziecka to coś jest chyba nie tak. Wtedy ZŁO jest przedstawiane jako DOBRE i MIŁE Czyli dziecko ma się bawić ZŁĄ ZABAWKĄ?!
Wracając do Halloweenu. Kiedy w dzień kiedy dawniej celtyccy druidzi składali ofiary itp. staje się dla wielu dzieci dniem zabawy... coś wtedy jest ŹLE.
Nie wierzycie w druidów? Proszę, z wikipedii (link ten sam)
Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy[2]. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci[3]. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz dużerzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.
Mam nadzieję, że rozjaśniłam w głowie, i jak zapukają dzieci przebrane za potworki to zachowacie się jak katolicy i nie otworzycie nawet drzwi