Notes
Szkoła Słowa Bożego VII
dodane 2007-12-15 00:04
Sobota 15.12.2007
Czytaj:
Mt 17,10-13
Rozważ:
Zgodnie z Ml 3,23-24 nadejście wielkiego i przerażającego dnia Pańskiego miał poprzedzić powrót Eliasza, posłanego przez Boga, aby przygotował ludzi na przyjście Mesjasza (przypuszczalnie także Eliasza dotyczy Ml 3,1). W Księgach Królewskich, opisujących życie Eliasza nie ma niczego, co wyjaśniałoby, dlaczego właśnie jemu takie zadanie miałoby być powierzone. Jedynie fakt, że nie umarł, ale został pochwycony do nieba (2Krl 2,10-12), mógł być dla Eliasza „ułatwieniem” w powrocie na ziemię.
Uczniowie niedawno byli świadkami Przemienienia, widzieli chwałę Jezusa oraz Mojżesza i Eliasza. Ich pytanie można rozumieć:
Dlaczego Eliasz nie ukazał się wcześniej, skoro Jezus już został uwielbiony w chwili przemienienia?
albo też:
Dlaczego Eliasz znikł nic nie zdziaławszy, skoro ma on przygotować wszystko na przyjście Mesjasza?
Odpowiedź Jezusa zdaje się potwierdzać, że Eliasz przywróci właściwą dyscyplinę moralną i religijną i rzeczywiście przyjdzie przed paruzją Chrystusa na świat. Zdaniem innych Jezus nie tyle zapowiada przyjście Eliasza, ale je raczej wyklucza, ponieważ jak wynika z kontekstu Eliasz już przyszedł, a proroctwo Malachiasza urzeczywistniło się w osobie Jana Chrzciciela, którego nauczyciele Prawa i faryzeusze nie uznali za Bożego wysłannika.
Chrystus mówiąc, że „ Eliasz już przyszedł” miał na myśli Jana Chrzciciela, który poprzedza Pana „w duchu i mocy Eliasza” (Łk 1,17). Nie chodzi tutaj zatem o jedność osoby, ale posłannictwa. Sam Jan Chrzciciel zapytany przez kapłanów i lewitów wprost o to, czy jest Eliaszem, zaprzeczył ( J 1,19-21)
Zresztą także Jezus był uważany przez niektórych za Jana Chrzciciela lub za Eliasza. (Mt 16,14). Chodzi tutaj o duchową kontynuację misji wielkich proroków. Ludzie nie mogli uważać Jezusa za wcielenie Jana Chrzciciela, ponieważ żyli oni niemal w tym samym czasie; nie mogli też go uważać za Eliasza, który wg nich nie umarł. Jest to kolejny dowód na to, że chodzi o jedność posłannictwa, a nie tożsamość osób.
Rola Jana Chrzciciela była podobna do tej, jaką w ST pełnił prorok Eliasz , który zapowiadał przyjście Mesjasza ( Mal 3,23 i odpowiednio : np. Iz 40,3 ; Mt 3,1-3). Żydzi uważali, że przed nadejściem Chrystusa pojawi się Eliasz. Jezus daje im do zrozumienia, że zadanie Eliasza spełnił już Jan Chrzciciel, który został odrzucony przez faryzeuszów i skazany na śmierć przez Heroda.
Lekcja do odrobienia:
Zgodnie z proroctwem nawiązującym do Malachiasza (Ml 3,23-24) i Syracha (Syr 48,10), podstawowym sposobem przygotowania ludzi na spełnienie obietnicy jest dążenie do pojednania w rodzinach. Poproś wszystkich członków swojej rodziny, aby – od dzisiaj do dnia Bożego Narodzenia – spędzili codziennie kilka chwil na modlitwie w intencji pełnego pojednania i przebaczenia, pokoju i miłości w waszej rodzinie.