Sakramenty Kościoła

W środę, 8 lutego, we Wspólnocie Ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie, którego tematem było siedem sakramentów Kościoła. Jasny sposób przekazu, nacechowany sporą dawką humoru, przemyślane treści oraz proste przykłady zaczerpnięte z życia, sprawiły że wszyscy zebrani chętnie i z uwagą słuchali konferencji Ks. Proboszcza Piotra Sachy.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby dziecko, czy też dorosły mógł zostać ochrzczony? Co warunkuje udzielenie kolejnych sakramentów? Jakie znaczenie podczas udzielania sakramentów ma olej? Jak dzielą się sakramenty Kościoła i kto może być ich szafarzem? To tylko niektóre pytania, jakie padły podczas spotkania. W nawiązaniu do Światowego Dnia Chorego, Ks.Piotr dużo uwagi poświęcił sakramentowi namaszczenia chorych, który, co należy z całą mocą podkreślić przeznaczony jest dla osób żywych. Należy również dodać, że sakrament ten obok sakramentu pokuty i pojednania należy do grupy sakramentów uzdrowienia. „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana” (Jk 5, 14) Stosowny czas na przyjęcie sakramentu chorych zachodzi wtedy, gdy wiernemu zaczyna zagrażać śmierć z powodu choroby lub starości. Ten sam wierny może przyjąć go powtórnie, gdy choroba się pogłębia, lub w przypadku nowej ciężkiej choroby. Jeśli okoliczności to zalecają, jego celebracja może być poprzedzona sakramentem pokuty. (KKK 1514-1515, 1528-1529)

18.02.2017

Liturgia Mszy św. i savoir-vivre w Kościele

W miniony czwartek we Wspólnocie Ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie, którego tematem była liturgia Mszy świętej i savoir-vivre w Kościele. Ks. Proboszcz Piotr Sacha jasno, a zarazem w sposób humorystyczny udzielił wielu cennych wskazówek odnośnie przeżywania liturgii mszalnej oraz zasad właściwego zachowania się w kościele. Warto, aby każdy z nas przychodząc do kościoła, zechciał o nich pamiętać. Oto niektóre:

1.Znak Krzyża świętego czynimy podczas Mszy św. tylko dwa razy – na rozpoczęcie Mszy św. oraz przy błogosławieństwie na zakończenie Mszy świętej. Nie żegnamy się po przyjęciu Komunii świętej czy np. podczas przeistoczenia.

2.Przychodząc na Mszę św. staramy się być zawsze w stanie łaski uświęcającej. Pomyślmy jak czulibyśmy się, gdyby goście, których zaprosiliśmy na ucztę, nie skosztowali potraw, które przygotowaliśmy.

3.Są w liturgii słowa zarezerwowane dla kapłana i dla wiernych. Nie powtarzamy nawet szeptem słów, które wypowiada kapłan, gdyż rozprasza to wiernych stojących obok nas, a często i samego kapłana.

4.W trakcie Mszy św. nie odmawiamy modlitw, którymi możemy modlić się w innym czasie np. Różańca. Skupiamy się na tym, co dzieje się na ołtarzu. Czerpiemy z bogactwa liturgii Mszy świętej.

5.Nie spóźniamy się. Przychodzimy wcześniej, aby pomodlić się w ciszy i przygotować do przeżywania Mszy świętej.

6.Modląc się, kiedy w kościele jest cisza np. przed Mszą św. modlimy się w myślach. Szept, który wydaje nam się cichy często przeszkadza modlić się innym, gdyż chcąc nie chcąc inni słyszą wypowiadane przez nas modlitwy i nie mogą skupić się na własnej modlitwie.

7.Siadając do kościelnej ławki, przesuwamy się, aby zrobić miejsce dla innych. Nikomu nie jest przypisane stałe miejsce, a siadanie na brzegu ławki i kurczowe trzymanie się „swojego” miejsca utrudnia zajmowanie miejsc innym.

8.Zwracamy uwagę na właściwy ubiór. Mając zaproszenie na ucztę, ubieramy się odświętnie, a zatem przychodząc do kościoła, pamiętamy, aby nasz strój wyrażał szacunek wobec Pana Jezusa, Który nas zaprasza.

9.Jeśli w danej parafii przyjęte jest, że wszyscy przyjmują Komunię św. na stojąco, to i my przyjmujemy Komunię św. w postawie stojącej. Przyjmowanie w tym momencie postawy klęczącej rozbija jedność wspólnoty, a także staje się czasami przyczyną zderzeń i potknięć.

10.Nie zmieniamy słów liturgii Mszy św. Np. „nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie”, a nie, „nie jestem godna”. (Nie jestem godzien jako człowiek.) Nie jest tu potrzebna odmiana przez osoby. :-)

 

02.12.2016

Tworzymy świat przez język

Pewne zjawiska zachodzące w języku wydają się być konsekwencją zmian zachodzących w myśleniu współczesnego człowieka i kształtowaniu przez niego otaczającej rzeczywistości. Jaki obraz człowieka i świata odsłania nam współczesny język? Odpowiedź na to i inne pytania pomoże znaleźć nam prof. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa – Pani Wiara Małdżiewa. Pani Wiara jest Bułgarką. Ma za sobą studia slawistyczne w Sofii, następnie doktorat z językoznawstwa słowiańskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat pracuje w Katedrze Bałkanistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto jest ekspertem Komisji Budowy Gramatycznej Języków Słowiańskich przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz Członkiem Komisji Języka Religijnego przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów.

Kolejnym obszarem jej zainteresowań jest język duchowości. Jest członkiem III Zakonu św. Dominika.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Panią prof. Wiarą Małdżiewą, które odbędzie się w najbliższą środę, 23 listopada, po Mszy św. około godz. 18:45, w salce parafialnej.

22.10.2016

32. rocznica męczęńskiej śmierci Ks. Jerzego

19 października to szczególny dzień dla naszej wspólnoty. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci naszego patrona - bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia wspólnie z Ks. Proboszczem poprowadzimy Różaniec o 17:30. Po Mszy św., około 18:40, spotykamy się jak zwykle w salce parafialnej. Po spotkaniu natomiast, dla chętnych wyjazd do Górska, gdzie pomodlimy się w miejscu uprowadzenia bł. Ks. Jerzego, po czym udamy się na Apel do nowego  kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

18.10.2016

Wyobraźnia miłosierdzia cz. II

W minioną środę, 12 października we Wspólnocie Ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie z Panią Katarzyną Wyczyńską - żoną i mamą trójki dzieci, nauczycielką, liderką Diakonii Życia, wspólnoty działającej przy Jezuickim Duszpasterstwie Akademickim „Arka w Bydgoszczy na rzecz obrony życia dzieci nienarodzonych. Bogactwo treści, które przekazała słuchaczom Pani Katarzyna można ująć w kilka w punktów:

1.Zawsze gratuluj mamom urodzenia kolejnych dzieci, niezależnie od tego, czy będzie to dziecko pierwsze, piąte czy kolejne.

2.Unikaj wypowiedzi o zabarwieniu pejoratywnym w odniesieniu do rodzin wielodzietnych.

3.Ciesz się każdym napotkanym malcem razem z jego rodzicami.

4.Jeśli wiesz o czyjejś nieplanowanej ciąży, nie oceniaj – wspieraj.

5.Nazywaj rzeczy po imieniu – aborcja to zabicie bezbronnego człowieka.

6.Każdy może bronić dzieci nienarodzonych – Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.

7.Niewybredne żarty na temat rodzin wielodzietnych i przysługujących im przywilejów są uwłaczające.

Warto przyjąć takie wskazówki i kierować się nimi w codzienności, gdyż może się okazać, że nasze dobre słowo, okazanie odrobiny ciepła czy serdeczny uścisk uratują czyjeś życie.

 

18.10.2016

© Copyright 2010; Wspólnota Ks. Jerzego Popiełuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Nie lubię poranków! | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd