Najbliższe spotkania

Najbliższe spotkanie Wspólnoty Ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się

w środę, 1 lutego 2017 r. Tego dnia Msza św. w intencji Ks. Proboszcza.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

31.12.2016

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Radosna wiadomość! Narodziło się Dziecko - zdrowe, pełne życia i miłości.

Chce nas tym życiem i miłością obdarzać.

Wyciąga do nas swoje rączki i woła: Przyjdź i bierz.

Weź moją miłość i nieś tam, gdzie jej brakuje.

Weź moje błogosławieństwo i przekaż je tym, którzy go potrzebują.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich, którzy odwiedzili tę stronę

życzy Wspólnota Ks. Jerzego Popiełuszki.

25.12.2016

Spotkanie opłatkowe

We wtorek, 20 grudnia po Mszy św. o godz. 18:00 (około 18:45) odbędzie się Spotkanie Opłatkowe Wspólnoty Ks. Jerzego Popiełuszki. Zapraszamy wszystkich bywalców naszych cotygodniowych spotkań, a z tymi, którzy nie będą mogli tego dnia być z nami łączymy się duchowo pamiętając o nich w modlitwie i przy łamaniu opłatka.

 

18.12.2016

Liturgia Mszy św. i savoir-vivre w Kościele

W miniony czwartek we Wspólnocie Ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie, którego tematem była liturgia Mszy świętej i savoir-vivre w Kościele. Ks. Proboszcz Piotr Sacha jasno, a zarazem w sposób humorystyczny udzielił wielu cennych wskazówek odnośnie przeżywania liturgii mszalnej oraz zasad właściwego zachowania się w kościele. Warto, aby każdy z nas przychodząc do kościoła, zechciał o nich pamiętać. Oto niektóre:

1.Znak Krzyża świętego czynimy podczas Mszy św. tylko dwa razy – na rozpoczęcie Mszy św. oraz przy błogosławieństwie na zakończenie Mszy świętej. Nie żegnamy się po przyjęciu Komunii świętej czy np. podczas przeistoczenia.

2.Przychodząc na Mszę św. staramy się być zawsze w stanie łaski uświęcającej. Pomyślmy jak czulibyśmy się, gdyby goście, których zaprosiliśmy na ucztę, nie skosztowali potraw, które przygotowaliśmy.

3.Są w liturgii słowa zarezerwowane dla kapłana i dla wiernych. Nie powtarzamy nawet szeptem słów, które wypowiada kapłan, gdyż rozprasza to wiernych stojących obok nas, a często i samego kapłana.

4.W trakcie Mszy św. nie odmawiamy modlitw, którymi możemy modlić się w innym czasie np. Różańca. Skupiamy się na tym, co dzieje się na ołtarzu. Czerpiemy z bogactwa liturgii Mszy świętej.

5.Nie spóźniamy się. Przychodzimy wcześniej, aby pomodlić się w ciszy i przygotować do przeżywania Mszy świętej.

6.Modląc się, kiedy w kościele jest cisza np. przed Mszą św. modlimy się w myślach. Szept, który wydaje nam się cichy często przeszkadza modlić się innym, gdyż chcąc nie chcąc inni słyszą wypowiadane przez nas modlitwy i nie mogą skupić się na własnej modlitwie.

7.Siadając do kościelnej ławki, przesuwamy się, aby zrobić miejsce dla innych. Nikomu nie jest przypisane stałe miejsce, a siadanie na brzegu ławki i kurczowe trzymanie się „swojego” miejsca utrudnia zajmowanie miejsc innym.

8.Zwracamy uwagę na właściwy ubiór. Mając zaproszenie na ucztę, ubieramy się odświętnie, a zatem przychodząc do kościoła, pamiętamy, aby nasz strój wyrażał szacunek wobec Pana Jezusa, Który nas zaprasza.

9.Jeśli w danej parafii przyjęte jest, że wszyscy przyjmują Komunię św. na stojąco, to i my przyjmujemy Komunię św. w postawie stojącej. Przyjmowanie w tym momencie postawy klęczącej rozbija jedność wspólnoty, a także staje się czasami przyczyną zderzeń i potknięć.

10.Nie zmieniamy słów liturgii Mszy św. Np. „nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie”, a nie, „nie jestem godna”. (Nie jestem godzien jako człowiek.) Nie jest tu potrzebna odmiana przez osoby. :-)

 

02.12.2016

Tworzymy świat przez język

Pewne zjawiska zachodzące w języku wydają się być konsekwencją zmian zachodzących w myśleniu współczesnego człowieka i kształtowaniu przez niego otaczającej rzeczywistości. Jaki obraz człowieka i świata odsłania nam współczesny język? Odpowiedź na to i inne pytania pomoże znaleźć nam prof. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa – Pani Wiara Małdżiewa. Pani Wiara jest Bułgarką. Ma za sobą studia slawistyczne w Sofii, następnie doktorat z językoznawstwa słowiańskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat pracuje w Katedrze Bałkanistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto jest ekspertem Komisji Budowy Gramatycznej Języków Słowiańskich przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz Członkiem Komisji Języka Religijnego przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów.

Kolejnym obszarem jej zainteresowań jest język duchowości. Jest członkiem III Zakonu św. Dominika.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Panią prof. Wiarą Małdżiewą, które odbędzie się w najbliższą środę, 23 listopada, po Mszy św. około godz. 18:45, w salce parafialnej.

22.10.2016

© Copyright 2010; Wspólnota Ks. Jerzego Popiełuszki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skórka: Nie lubię poranków! | Korzystając z serwisów wiara.pl akceptujesz warunki regulaminu.
Znalazłeś treści naruszające regulamin? Powiadom nas!

 

| załóż konto i pisz bloga

zgłoś błąd